Wikipedia: Religia

miejsce na dyskusje o artykułach, wywiadach i innych informacjach pojawiających się w mediach na temat Kościoła Latającego Potwora Spaghetti.
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

Wikipedia: Religia

#1 Post autor: Naturalna Kofeina » 31 mar 2019, o 13:12

Trudno zarówno zupełnie pominąć, jak i zaliczyć do religii, istniejące pseudo-religie, będące z założenia parodiami tradycyjnych religii oraz ich dogmatów, jak np. pastafarianizm czy wiara w Niewidzialnego Różowego Jednorożca.
Cytat z Wikipedii z artykułu "religia". Tak w kontekście walki o rejestrację może to być dość kłopotliwe...

Awatar użytkownika
blablabla

Re: Polityka: "LPS leci do Strasburga"

#2 Post autor: blablabla » 31 mar 2019, o 16:13

Naturalna Kofeina pisze:
31 mar 2019, o 13:12
Trudno zarówno zupełnie pominąć, jak i zaliczyć do religii, istniejące pseudo-religie, będące z założenia parodiami tradycyjnych religii oraz ich dogmatów, jak np. pastafarianizm czy wiara w Niewidzialnego Różowego Jednorożca.
Cytat z Wikipedii z artykułu "religia". Tak w kontekście walki o rejestrację może to być dość kłopotliwe...
Wikipedia nie jest wiarygodnym źródłem informacji bo jest to "encyklopedia" dla ludu tworzona przez lud. Tak jak i inne artykuły w wikipedii, można i ten artykuł samemu modyfikować (w celach uzupełnienia, ulepszenia, ale oczywiście nie psucia tego co jest OK), ale z dużym prawdopodobieństwem ten akurat artykuł szybko zostanie przywrócony przez "opiekunów" do narracji KK.

Swoją drogą: na bazie encyklopedycznych mechanizmów wikipedii (które są darmowe) powstało bardzo wiele podobnych serwisów tematycznych. Może warto pomyśleć o jakiejś "Pastapedii" zawierającej informacje o Religii LPS, Księgach i Kościele :)? Trzeba tylko wiedzieć jak ogarnąć uruchomienie czegoś takiego od strony informatycznej.

Awatar użytkownika
Asia

#3 Post autor: Asia » 1 kwie 2019, o 14:52

Wikipedia to jednak bardzo znana platforma, więc ja bym się jednak starała zmodyfikować, ale zrobić to rozsądnie, czyli przygotować ładny opis informujący, że zgodnie z naszymi przekonaniami jest tak, a są ludzie którzy postrzegają w inny sposób, warto też skontaktować się z autorem porozmawiać o zmianach jakie będą akceptowalne.

Awatar użytkownika
blablabla

#4 Post autor: blablabla » 1 kwie 2019, o 15:55

Asia pisze:
1 kwie 2019, o 14:52
Wikipedia to jednak bardzo znana platforma, więc ja bym się jednak starała zmodyfikować, ale zrobić to rozsądnie, czyli przygotować ładny opis informujący, że zgodnie z naszymi przekonaniami jest tak, a są ludzie którzy postrzegają w inny sposób, warto też skontaktować się z autorem porozmawiać o zmianach jakie będą akceptowalne.
Nie chce Cię zniechęcać.

Wikipedia ma to do siebie, że hasła mają wielu autorów więc nie ma z kim bezpośrednio rozmawiać. Każdy z nich uważa się za wielkiego encyklopedystę, a mam wrażenie, że zwłaszcza w przypadku haseł nie ścisłych, ego autorów eksploduje.

Prześledź sobie historię hasła Parodoa religii
. Było już kilka prób usunięcia KLPS jako przykładu parodii. Na przykład tu. Każda kończyła się przywróceniem starego brzmienia hasła.

Ale może Tobie się uda...

Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

#5 Post autor: Krzysiu » 1 kwie 2019, o 18:47

Możemy, ale tym razem nie wiemy nawet, kogo sądzić…
Pasta et Bonum!
A poza tym uważam, że art. 196 kk jest niezgodny z art. 53 ust. 2 w związku z art. 25 ust. 2 Konstytucji…

klansman

#6 Post autor: klansman » 2 kwie 2019, o 09:53

Jak to jest z tą wikipedią w końcu? Podobno tworzą ją wszyscy, to czemu nie można skutecznie edytować tej parodii religii?

Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

#7 Post autor: Krzysiu » 2 kwie 2019, o 10:26

Bo próbować edytować może każdy, ale o tym, która edycja wejdzie w życie, decydują admini…
Pasta et Bonum!
A poza tym uważam, że art. 196 kk jest niezgodny z art. 53 ust. 2 w związku z art. 25 ust. 2 Konstytucji…

Awatar użytkownika
Asia

#8 Post autor: Asia » 2 kwie 2019, o 10:53

blablabla pisze:
1 kwie 2019, o 15:55
Ale może Tobie się uda...
Ja nie mam zamiaru się w to bawić, nie umiem piać. To była uwaga dla potencjalnych chętnych by się nie poddawali. A mam pewne doświadczenia w rodzinie, bo moja mama ostatnio zabrała się za zmianę hasła i się z autorem kontaktowała, żeby nie było że wywalą to co napisała.

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#9 Post autor: Naturalna Kofeina » 2 kwie 2019, o 13:50

BialySzkwal pisze:
2 kwie 2019, o 10:21
klansman pisze:
2 kwie 2019, o 09:53
Jak to jest z tą wikipedią w końcu?
Bo tę parodię encyklopedii...
Ej, Wikipedia jest spoko. Tylko trzeba umieć korzystać -traktować ją jako źródło słów kluczowych do dalszych poszukiwań, a nie ostateczną wyrocznię. Jest też dobra jako słownik mnóstwojęzyczny. Jak chcę mieć pewność, że google tłumacz mnie nie oszukuje albo w ogóle sobie nie radzi z jakimś bardziej specjalistycznym słowem, to zawsze można wyszukać to słowo w Wiki i przełączyć język.
Kłopot w tym, że jednak ogół interanutów rozpoczyna i kończy swoje poszukiwanie wiedzy na Wiki i jak przeczyta w kilku artykułach, że pastafarianizm jest parodią, to może mieć bardzo smutne poglądy. Tak jak ci ludzie, którzy mi na anonimowych odpisywali...

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#10 Post autor: Krzysiu » 2 kwie 2019, o 14:04

Prawda, Wiki nie zawsze mówi prawdę, ale jak w danej chwili mamy za mało czasu lub zbyt mało specjalistyczny problem, żeby wchodzić z tym do Scopusa, to daje radę jako wiedza potoczna.
Pasta et Bonum!

Odpowiedz

Wróć do „Media”