W którym tygodniu ciąży zaczyna się życie poczęte?

tam gdzie już Makaron nie dominuje, ale zawsze jest mile widziany.
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
BialySzkwal

W którym tygodniu ciąży zaczyna się życie poczęte?

#1 Post autor: BialySzkwal » 5 mar 2019, o 13:14

doradora pisze:
4 mar 2019, o 14:28
do zapłodnienia dochodzi dopiero w czasie owulacji, czyli ok. 2 tygodnia
BialySzkwal pisze:
4 mar 2019, o 17:36
doradora pisze:
4 mar 2019, o 16:09
BialySzkwal pisze:
4 mar 2019, o 15:28
+- jakieś 2 tygodnie, jeśli wierzyć Wisłockiej i mojej pamięci ;)
oj, chyba nie, ale nie o tym jest dyskusja, więc proszę nie rozwijajmy tej kwestii
Sprawdzę w źródle (rozdział o kalendarzyku) i wydzielę wątek na offtopicu.
Sprawdziłem, wkleiłem:
dr Michalina Wisłocka (Sztuka Kochania) pisze:Prowadząc badania eytohormonalne stwierdziłam, że na sześćset prawidłowych cykli miesiączkowych badanych pacjentek w jednej trzeciej cykli owulacje występowały w pierwszej dekadzie, w jednej trzeciej w środkowej dekadzie i w jednej trzeciej — w ostatniej dekadzie cyklu miesiączkowego. Jak z tego wynika, połowa cyklu miesiączkowego nie jest wcale okresem uprzywilejowanym dla jajeczkowania i stąd bardzo liczne ciąże u kobiet skrupulatnie nawet stosujących kalendarzyk małżeński.
wydzieliłem! ;)
Obrazek

Stwórca wybacza, Darwin nie.

Darwin to pamiętliwy d**ek.

Awatar użytkownika
Asia

Re: W którym tygodniu ciąży zaczyna się życie poczęte?

#2 Post autor: Asia » 5 mar 2019, o 13:30

Dlaczego używamy dziwacznej konstrukcji "życie poczęte" i czemu ma służyć ten wątek?

Pytanie czy badania które robiła jednoznacznie oznaczają owulację? Np. testy owulacyjne dostępne obecnie na rynku mówią o skoku hormonów, ale nie przesądzają tym czy nastąpiło uwolnienie komórki jajowej.

Tak czy inaczej, w medycynie za początek ciąży uznaje się pierwszy dzień cyklu miesięcznego, czyli od miesiączki. No, a termin owulacji przyjmuje się na dwa tygodnie później (ale wiadomo jak to jest ze średnią, jak włożysz jedną rękę do pieca hutniczego, a drugą do ciekłego azotu, to statystycznie jest ci przyjemnie), zapłodnienie to kolejna doba, potem chyba 5-7 dni podróży do macicy i zagnieżdżenie, dopiero gdy ono nastąpi mówimy o ciąży, ale zabawne jest to, że ciąży która już trwa trzy tygodnie.

Awatar użytkownika
doradora

#3 Post autor: doradora » 5 mar 2019, o 13:40

Asia pisze:
5 mar 2019, o 13:30
dopiero gdy ono nastąpi mówimy o ciąży, ale zabawne jest to, że ciąży która już trwa trzy tygodnie.
tylko tyle miałam na myśli i nie zamierzam wchodzić w dyskusje.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#4 Post autor: BialySzkwal » 5 mar 2019, o 14:00

Asia pisze:
Dlaczego używamy dziwacznej konstrukcji "życie poczęte"
Gdyż niewątpliwie plemnik i komórka jajowa są formą życia, zaś "życie poczęte" jest terminem powszechnie używanym w dyskusjach bioetycznych dotyczących terminacji ciąży (w tym kierunku odchylił się wątek macierzysty), która jak zauważyłaś formalnie zaczyna się jeszcze przed poczęciem. ;)
Asia pisze:
czemu ma służyć ten wątek?
Niezaśmiecaniu wątku macierzystego.
Asia pisze:
Pytanie czy badania które robiła jednoznacznie oznaczają owulację? Np. testy owulacyjne dostępne obecnie na rynku mówią o skoku hormonów, ale nie przesądzają tym czy nastąpiło uwolnienie komórki jajowej.
Ciężko powiedzieć, nie podała metodyki, natomiast nieskuteczność kalendarzyka opartego na dniach cyklu jest jego znaną cechą, podobno znane są też przypadki poczęć w trakcie menstruacji - a nie wierzę w legendy o plemnikach żyjących 10 dni w krypcie szyjkowej.
Asia pisze:
ale wiadomo jak to jest ze średnią
Jesteś pewna, że lekarze o tym wiedzą?
Mojemu dziecku na każdym USG z uporem maniaka liczyli wiek z rozmiarów, co z przyczyn opisanych powyżej ma sens w pierwszym trymestrze (wszyscy rozwijamy się wtedy bardzo podobnie i można), ale nie w trzecim, kiedy powinno się podawać centyle na podstawie daty poczęcia ustalonej w pierwszym trymestrze.
Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#5 Post autor: Asia » 6 mar 2019, o 09:44

BialySzkwal pisze:
5 mar 2019, o 14:00
Gdyż niewątpliwie plemnik i komórka jajowa są formą życia, zaś "życie poczęte" jest terminem powszechnie używanym w dyskusjach bioetycznych dotyczących terminacji ciąży (w tym kierunku odchylił się wątek macierzysty), która jak zauważyłaś formalnie zaczyna się jeszcze przed poczęciem. ;)
Ale kto używa? Bo ja mam wrażenie, że zygotarianie. Jak dla mnie to jakiś strasznie dziwny konstrukt myślowy. Może być życie niepoczęte? No i w sumie nie wiem o co pytasz. O to kiedy uznajemy, że mamy do czynienia z ciążą? Kiedy możemy uznać, że mamy do czynienia z kolejną istotą gatunku ludzkiego? Czy jeszcze o coś innego?
BialySzkwal pisze:
5 mar 2019, o 14:00
Jesteś pewna, że lekarze o tym wiedzą?
Mojemu dziecku na każdym USG z uporem maniaka liczyli wiek z rozmiarów, co z przyczyn opisanych powyżej ma sens w pierwszym trymestrze (wszyscy rozwijamy się wtedy bardzo podobnie i można), ale nie w trzecim, kiedy powinno się podawać centyle na podstawie daty poczęcia ustalonej w pierwszym trymestrze.
Ale o czym wiedzą? Kiedy następuje owulacja? No pewnie wiedzą, że może być bardzo różnie, tym bardziej że mało która kobieta ma cykl trwający 28 dni. Chyba najpewniejszym sposobem określenia terminu owulacji jest usg i sprawdzenie czy jajeczko się uwolniło. Ale np. taki oddział ginekologiczo- endokrynologiczny przyjmuje kobiety na badania dwa tygodnie od pierwszego dnia miesiączki, no i nie interesuje ich, że cykl ma się dłuższy czy krótszy, czyli zapewne przyjęli, że statystycznie tak najczęściej się w fazę okołoowulacyjną trafi.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#6 Post autor: BialySzkwal » 6 mar 2019, o 11:10

Asia pisze:
6 mar 2019, o 09:44
Ale kto używa? Bo ja mam wrażenie, że zygotarianie.
Możliwe. I przynajmbiej jeden Biały Szkwał, któremu ta konstrukcja się spodobała.
Asia pisze:
Może być życie niepoczęte?
Bakteria dajmy na to. Ja wiem, koniugacja itd, ale temu procesowi płciowemu do poczęcia daleko.
Nad plemnikiem i jajem możnaby podyskutować, ale też bym je tak zakwalifikował.
Asia pisze:
No i w sumie nie wiem o co pytasz. O to kiedy uznajemy, że mamy do czynienia z ciążą?
Odpowiadam - w którym tygodniu ciąży następuje poczęcie, więc termin "życie poczęte" przestaje być inwalidą.
Asia pisze:
Kiedy możemy uznać, że mamy do czynienia z kolejną istotą gatunku ludzkiego?
Profesorowie wszystkich dyscyplin i światopoglądów są zgodni: po uzyskaniu habilitacji. ;)
Asia pisze:
Ale o czym wiedzą? Kiedy następuje owulacja? No pewnie wiedzą, że może być bardzo różnie, tym bardziej że mało która kobieta ma cykl trwający 28 dni.
Biorąc pod uwagę diagnozy dotyczące innych układów/narządów/tkanek, jakie usłyszałem, mam wątpliwości czy na wykładzie o owulacji uważali i czy później śledzili literaturę.
I to nawet nie dlatego, że ja się znam lepiej od lekarzy, tylko dlatego, że już kilka razy jeden lekarz spekulował przy mnie, w jakich chipsach jego kolega/koleżanka znalazł[a] dyplom.
Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#7 Post autor: Asia » 6 mar 2019, o 15:52

Dla mnie nadal termin "życie poczęte" jest jakimś potworkiem. Życie z założenia jest poczęte, bo gdyby nie było, to by nie było życiem. I bym nie odbierała bakterii prawa do bycia poczętej, bo że nie odbywa się to tak jak u człowieka, to nie znaczy, że życie bakterii się w jakiś sposób nie rozpoczyna.

Pytasz w którym tygodniu następuje poczęcie. Chyba nie powinnam wywołać żadnych kontrowersji jeśli powiem, że około trzeciego tygodnia ciąży, gdy plemnik łączy się z komórką jajową. Ale znowu mamy tu podobną warunkową sytuację jak przy stwierdzeniu że mamy do czynienia z ciążą, czyli o istocie ludzkiej będziemy mówili dopiero w momencie gdy dokonają się kolejne fazy rozwoju.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#8 Post autor: BialySzkwal » 6 mar 2019, o 16:22

Asia pisze:
6 mar 2019, o 15:52
Życie z założenia jest poczęte, bo gdyby nie było, to by nie było życiem. I bym nie odbierała bakterii prawa do bycia poczętej, bo że nie odbywa się to tak jak u człowieka, to nie znaczy, że życie bakterii się w jakiś sposób nie rozpoczyna.
Fakt, to słowo jest homonimem czy jak się to nazywa... Tutaj akurat stosuję termin "poczęcie" jako termin fachowy (parafrazując Wikipedię: połączenie plemnika Homo sp. z komórką jajową tegoż).
Dlatego żaden organizm spoza rodzaju Homo nie będzie poczęty - choć przyznaję, że jest to czysty rodzajizm.

Żeby było śmieszniej, SJP definiuje poczęcie jako "początek ciąży".
Asia pisze:
6 mar 2019, o 15:52
czyli o istocie ludzkiej będziemy mówili dopiero w momencie gdy dokonają się kolejne fazy rozwoju.
Nie zgłaszam żadnych obiekcji. ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#9 Post autor: Krzysiu » 6 mar 2019, o 22:25

Monstrum eleison, o czym…? Plemnik ma ogonek i sam nim merda, czyli też jest życiem. Niezależnie od ideologii pozwolę sobie przedstawić projekt rozwiązania, który nie przenosi żadnej informacji (jest dość tautologiczny), ale nie mam lepszego pomysłu, jak Wam pomóc. Życie poczęte zaczyna się wraz z poczęciem. Odpowiadając na dalsze pytania, życie implantacyjne zaczyna się z implantacją, narodzone z narodzeniem, dorosłe z osiągnięciem wieku prawnego pełnoletności w danym reżimie prawnym osiągnięcia, studyjne z immatrykulacją, naukowe z przysięgą doktorską, kolejno-człowiecze z pozytwnym przewodu habilitacyjnego zamknięciem, na koniec zaś, niekoniecznie po wszystkich pozostałych etapach, czasem z samego początku, życie martwe zaczyna się wraz ze śmiercią. Dixi. Pytania?
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#10 Post autor: BialySzkwal » 6 mar 2019, o 23:04

Krzysiu pisze:
6 mar 2019, o 22:25
Plemnik ma ogonek i sam nim merda, czyli też jest życiem.
[...]
Życie poczęte zaczyna się wraz z poczęciem.
Niezaprzeczalnie. :)

Miał być krótki offtopic medyczno-ginekologiczny, z którego miało zabawnie wynikać, że życie poczęte może się zacząć nawet dopiero w czwartym tygodniu ciąży (w razie braku lepszych źródeł niż dr Wisłocka), a wyszła większa dysputa. :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Morinna
Kontaktowanie:

#11 Post autor: Morinna » 11 mar 2019, o 09:15

dla mnie wyznacznikiem do kiedy można usunąć ciążę jest rozwój płodu jeśli ma już układ nerwowy przypominający ludzki to za późno przedtem to zlepek komórek i tyle :)
Martyna --> siostra miejscowa z miejsca gdzie mieliśmy co roczny zlot I-IV(od 1 do 4) :) oraz Poznań <3 i PG w nim

https://in-world-morinna.blogspot.com/

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#12 Post autor: BialySzkwal » 11 mar 2019, o 13:51

Morinna pisze:
11 mar 2019, o 09:15
dla mnie wyznacznikiem do kiedy można usunąć ciążę jest rozwój płodu
Chodziło mi to bardziej o to, kiedy pojawia się to "życie poczęte", niż kiedy można je przerwać.
Morinna pisze:
11 mar 2019, o 09:15
jeśli ma już układ nerwowy przypominający ludzki to za późno przedtem to zlepek komórek i tyle :)
Pytanie: "ludzki" na którym okresie rozwoju? Jeśli "człowiekiem" nazwiemy organizm z "ludzkim" układem nerwowym, a "ludzkim" - układ nerwowy podobny do tego u "człowieka", to utknęliśmy w błędnym kole.

Natomiast rozwój układu nerwowego to trochę okolice mojej dziedziny.
UN noworodka dość istotnie różni się od UN dorosłego. Ba, UN nastolatka też się różni od dojrzałego UN (jakieś 30+), a nie zaryzykowałbym twierdzenia, że nastolatka można usunąć "na życzenie". ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#13 Post autor: Asia » 11 mar 2019, o 14:11

Ja bym powiedziała, że to bardziej skomplikowana sprawa, bo powiedzmy, że w wersji na żądanie przychylam się do tezy, że pojawienie się fal mózgowych = początek życia ludzkiego, tak w przypadku wad letalnych w zasadzie nie warunkowałabym aborcji żadnymi czynnikami, bo jest to tak naprawdę rodzaj eutanazji którą popieram, z dwojga złego uważam, że jeśli kobieta tego chce, to lepiej wywołać poród nawet w 7 czy 8 miesiącu i nierozwinięty płód szybciej umrze, niż czekać do końca ciąży.

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#14 Post autor: Krzysiu » 11 mar 2019, o 22:46

No, przy acefalii ciężko w ogóle mówić o życiu, bo to kawał mięcha od początku do końca sztucznie karmiony i czekający na rozpad…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#15 Post autor: BialySzkwal » 11 mar 2019, o 23:38

Krzysiu pisze:
11 mar 2019, o 22:46
No, przy acefalii ciężko w ogóle mówić o życiu, bo to kawał mięcha od początku do końca sztucznie karmiony i czekający na rozpad…
Nie no, to stanowczo na poziomie komórkowym życie jest.
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#16 Post autor: Krzysiu » 12 mar 2019, o 21:44

No dobra, ale bardziej sklejenia pasożytniczych tkanek, niż organizmu, więc to chyba szereg żyć.
Pasta et Bonum!

Odpowiedz

Wróć do „Offtopic”