Antypast

W tym miejscu można zgłaszać swoje propozycje słów i ich definicji (i o nich dyskutować).
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
BialySzkwal

Antypast

#1 Post autor: BialySzkwal » 5 mar 2018, o 22:06

Antypast - niekoniecznie sprecyzowana siła bądź podmiot sprzeciwiająca się LPS osobiście bądź sprawowaniu jego kultu.
(moja definicja może różnić się od pierwotnej intencji autora słowa)

użycie słowa "Antypast" na Forum (moje posty pominąłem):
cpt_Magnus_de_Savarro pisze:
5 kwie 2015, o 17:55
Zapewne usłyszał od antypasta o Glutenie i Złych Łatwoprzyswajalnych Węglowodanach.
24 kwie 2017, o 13:47
"Egzorcyzmuję Antypasta. Niedrogo. Mam własne olinowanie"
25 kwie 2017, o 11:34
Jak zapomną czasy jedzenia zupek chińskich i prorokowania po ulicach. I jeść będą podjudzani przez antypasta.
15 maja 2017, o 19:39
A pochodził on od Antypasta, by siać dezinformację i wykrzywiać Makaronowe Drogi Jego.
Obrazek

Stwórca wybacza, Darwin nie.

Darwin to pamiętliwy d**ek.

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

Re: Antypast

#2 Post autor: Krzysiu » 6 mar 2018, o 04:59

Moim zdaniem można pokusić się o doprecyzowanie, że Antypast jest najwyższym szarżą ninją.
Wobec niejasności pojęcia ninji nie wyklucza to absolutnie żadnej wizji, a sprawia pozór całkiem konkretnej definicji… ;)
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#3 Post autor: BialySzkwal » 6 mar 2018, o 09:51

Możemy przyjąć, że "uważa się, że przywódca klanu ninja jest jedną z manifestacji Antypasta". ;)
Obrazek

Awatar użytkownika
Empelon

#4 Post autor: Empelon » 6 mar 2018, o 10:53

W liknkowanych przykładach, jest przynajmniej jedno użycie słowa antypast w innym znaczeniu:
[...] korsarze to najemni bandyci, wykorzystywani przez antypastów w antypirackiej propagandzie.
Tutaj przez "antypastów" raczej rozumiem osoby nieprzychylne pastafarianom, ale jednak zwykłe osoby a nie transcendentnego Antypasta (pisanego z wielkiej litery).

Podoba mi się określenie Antypast, ale ten przykład pokazuje potrzebę zdefiniowania innych słów oznaczających:
* Nie-pastafarian (pasta-goje)
* Osoby wrogie pastafarianom (pasta-sceptycy).
Niech Wasz makaron zawsze będzie gorący a piwo zimne.

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#5 Post autor: Krzysiu » 6 mar 2018, o 11:54

Ja bym powiedział, że nie możemy mówić o „pasta-gojach”, bo pastafarianinem może być każdy. I o „pasta-sceptykach” też nie mówmy, bo piętnowanie ludzi osobnym określeniem tylko dlatego, że nas nie lubią jest dupkowate. :p
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
Empelon

#6 Post autor: Empelon » 6 mar 2018, o 12:13

Krzysiu pisze:nie możemy mówić o „pasta-gojach”, bo pastafarianinem może być każdy.
Może być każdy, ale nie każdy jest. Więc określenie na takie osoby które z niezrozumiałych dla mnie względów, ale zgodnie ze swoim sumieniem, nie chcą być pastafarianinami - można wprowadzić. Zastępczo można mówić "nie-pastafarianin", ale to mało wygodne.
Krzysiu pisze:I o „pasta-sceptykach” też nie mówmy, bo piętnowanie ludzi osobnym określeniem tylko dlatego, że nas nie lubią jest dupkowate. :p
Nikt nie mówi o piętnowaniu. Określenie powinno być neutralne a nie pejoratywne.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#7 Post autor: BialySzkwal » 6 mar 2018, o 23:01

Empelon pisze:
6 mar 2018, o 10:53
W liknkowanych przykładach, jest przynajmniej jedno użycie słowa antypast w innym znaczeniu:
[...] korsarze to najemni bandyci, wykorzystywani przez antypastów w antypirackiej propagandzie.
Tutaj przez "antypastów" raczej rozumiem osoby nieprzychylne pastafarianom, ale jednak zwykłe osoby a nie transcendentnego Antypasta (pisanego z wielkiej litery).

Podoba mi się określenie Antypast, ale ten przykład pokazuje potrzebę zdefiniowania innych słów oznaczających:
[...]
* Osoby wrogie pastafarianom (pasta-sceptycy).
IMHO definicja:
BialySzkwal pisze:
5 mar 2018, o 22:06
Antypast - niekoniecznie sprecyzowana siła bądź podmiot sprzeciwiająca się LPS osobiście bądź sprawowaniu jego kultu.
obejmuje zwykłych "antypastów" jako podmioty (w tym osoby fizyczne).

Przy czym "pasta-sceptykiem" nazywałbym osobę nie wrogą, a uważającą naszą religię za robienie sobie jaj.
Obrazek

Awatar użytkownika
Empelon

#8 Post autor: Empelon » 7 mar 2018, o 09:40

BialySzkwal pisze: definicja [...] obejmuje zwykłych "antypastów" jako podmioty (w tym osoby fizyczne).
W takim razie należałoby (moim skromnym zdaniem) ograniczyć definicję tylko do "Złego Antypasta" będącego przeciwieństwem Potwora, dokładnie tak samo jak Antychryst jest przeciwieństwem chrześcijańskiego Boga. I nie chodzi tutaj o parodiowanie, ale o zrozumiałość słowa, bo tak domyślnie "Antypast" będzie odbierany.
Natomiast na zwykłych, ludzkich ;) przeciwników LPS/KLPS/pastafarianizmu należałoby użyć innego słowa.
BialySzkwal pisze:Przy czym "pasta-sceptykiem" nazywałbym osobę nie wrogą, a uważającą naszą religię za robienie sobie jaj.
Też tak uważam. Użyłem tego określenie w celach opisowych a nie jako nowe hasło.

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#9 Post autor: Krzysiu » 7 mar 2018, o 21:52

Rzeczywiście, podszedłem nieco zbyt pasta-sceptycznie… ;)
To może (niekoniecznie uświadomieni) „słudzy Antypasta”, jako ogół ludzi robiących bardziej gorzej niż lepiej?
A pasta-sceptycy to powiedziałbym, że są zwyczajnie jeszcze „niedogotowani”, o! :)
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
Empelon

#10 Post autor: Empelon » 8 mar 2018, o 10:52

"Słudzy Antypasta" - wypróbujmy jak to brzmi:
Jeśli chodzi o problemy z zarejestrowaniem KLPS, to tóżni słudzy Antypasta byli tam czynni!

Myślę, że jest OK.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#11 Post autor: BialySzkwal » 11 mar 2018, o 01:39

Empelon pisze:
7 mar 2018, o 09:40
BialySzkwal pisze: definicja [...] obejmuje zwykłych "antypastów" jako podmioty (w tym osoby fizyczne).
W takim razie należałoby (moim skromnym zdaniem) ograniczyć definicję tylko do "Złego Antypasta" będącego przeciwieństwem Potwora, dokładnie tak samo jak Antychryst jest przeciwieństwem chrześcijańskiego Boga. I nie chodzi tutaj o parodiowanie, ale o zrozumiałość słowa, bo tak domyślnie "Antypast" będzie odbierany.
No nie wiem, zobacz jak tłumaczy się "antychrysta" małoliterowego: ;)
SJP pisze: antychryst
1. przenośnie o przeciwniku religii chrześcijańskiej będącym winnym nieszczęść na świecie;
2. przenośnie o osobie potępianej przez otoczenie za swą postawę sprzeczną z nauką Kościoła;
3. przenośnie: człowiek zły, nieuczciwy
Źródło: https://sjp.pl/antychryst
Obrazek

Awatar użytkownika
Empelon

#12 Post autor: Empelon » 12 mar 2018, o 11:48

No właśnie - "przenośnie". To że kogoś nazwiesz antychrystem, esesmanem czy gestapowcem, nie znaczy, że uważasz, iż faktycznie nim jest. Jak o pięknej kobiecie powiesz "bogini" to też nie znaczy, że uważasz, iż nią jest.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#13 Post autor: BialySzkwal » 13 mar 2018, o 11:04

A, chcesz dla nich specjalnego słowa ze znaczeniem dosłownym? To niech im będzie pastantagoniści. ;)
Albo antipasti.
Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

#14 Post autor: doradora » 13 mar 2018, o 11:07

antipasti to rodzaj przystawki, wiesz?

może pastagoniści?

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#15 Post autor: BialySzkwal » 13 mar 2018, o 11:46

doradora pisze:
13 mar 2018, o 11:07
antipasti to rodzaj przystawki, wiesz?
Tak dokładnie to antipasto, antipasti to liczba mnoga.
Ale jest to piękne połączenie Antypasta i Illuminati.
doradora pisze:
13 mar 2018, o 11:07
może pastagoniści?
Myślałem o tym, ale pastagonista kojarzy mi się z sympatykiem: agonista

Aczkolwiek byli też agoniści. Na anglojęzycznej jest o nich więcej, np. etymologia:
They preferred to be known as agonistici ("fighters (for Christ)").
więc pastagonistami nazywałbym specyficznie chrześcijańskich antypastów.
Obrazek

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#16 Post autor: BialySzkwal » 2 kwie 2018, o 09:22

Forma słowa używana jest w Luźnym Kanonie:
Opowieść o LPS i Wschodnich Piratach 2,6-12 pisze:A Anty-Past, który po cichu zakradł się na statek za Jego plecami, szepnął do ucha kucharza:

„Na co komu boskie jedzenie bez piwa lub sznapsa? Wyrzuć to i zaserwuj im suchary i
stęchłą wodę, jak przystało pokornym żeglarzom.”

Ale kucharz nie zważał na kuszenie Anty-Pasta.

Bycie starym i na wpół głuchym ma swoje zalety, sami widzicie!

Próbował udoskonalić mizerny napój najlepiej jak tylko potrafił poprzez dosypanie do niego różnych przypraw. To wszystko, co mógł zrobić.

LPS, który zauważył podstępne zaloty Anty-Pasta, wściekł się na Obrzydliwego Władcę Diet i jednym dotknięciem Swojej Makaronowej Macki wysłał go do nieposiadających dostępu do morza czerwonych stanów, aby walczył tam z chorobliwą otyłością.

Strzeżcie się, ludzie, Anty-Pasta.
Występuje (3 razy) też synonim "Antyklusek".
Obrazek

Tomasz_Siemion

#17 Post autor: Tomasz_Siemion » 27 kwie 2018, o 19:11

Ciekawi mnie tylko czy nasz "Antypast" nie będzie się od razu jakoś kojarzył wszystkim z Herodem Antypasem, tetrarchą Galilei z nadania Rzymu, który samego Jezusa kazał ubrać w lśniący płaszcz i odesłał do Piłata, a potem dodatkowo kazał ściąć Jana Chrzciciela?
Kolaskaszwagier

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#18 Post autor: BialySzkwal » 27 kwie 2018, o 20:43

Tomasz_Siemion pisze:
27 kwie 2018, o 19:11
Ciekawi mnie tylko czy nasz "Antypast" nie będzie się od razu jakoś kojarzył wszystkim z Herodem Antypasem, tetrarchą Galilei z nadania Rzymu, który samego Jezusa kazał ubrać w lśniący płaszcz i odesłał do Piłata, a potem dodatkowo kazał ściąć Jana Chrzciciela?
To możliwe. Ale nie jednemu Herodowi Antypas na imię.

Gorzej, że okazuje się, że chrześcijanie mają św. Antypasa z Pergamonu. Znowu będzie na nas, że sobie jaja robimy... :-(
Obrazek

Odpowiedz

Wróć do „Rada Języka Pastafariańskiego - poczekalnia”