Żywa biblioteka

wszelkie tematy, pytania i rozważania związane z Wiarą w Latającego Potwora Spaghetti i Nami Pastafarianami.
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Naczelny_Przełożony
Administrator

Żywa biblioteka

#1 Post autor: Naczelny_Przełożony » 21 sie 2017, o 14:53

Żywa biblioteka, to wydarzenie organizowane w wielu miastach w Polsce. Chciałbym, żeby deklarowały się tutaj osoby, które podejmą się tego zadania w wybranych przez siebie miastach.
Będziemy tutaj zapisywać spostrzeżenia w jaki sposób prowadzić takie spotkania.
----------
Naczelny Przełożony, Radny, Ojciec Założyciel, Przełożony gminy, Wielebny/Pastar
Piotr :)

Dodatkowo magister, prezes :)

Parmenides

Re: Żywa biblioteka

#2 Post autor: Parmenides » 22 sie 2017, o 22:16

W tym temacie to najbardziej merytorycznie to chyba Artur by się mógł wypowiedzieć. Ma odpowiednie doświadczenie.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#3 Post autor: BialySzkwal » 22 sie 2017, o 23:57

Ale żywe książki mają być wypożyczane jako pastafarianie, czy jako przedstawiciele innych mniejszości?
Obrazek

Stwórca wybacza, Darwin nie.

Darwin to pamiętliwy d**ek.

Awatar użytkownika
Naczelny_Przełożony
Administrator

#4 Post autor: Naczelny_Przełożony » 23 sie 2017, o 10:16

Jako Pastafarianie oczywiście.
----------
Naczelny Przełożony, Radny, Ojciec Założyciel, Przełożony gminy, Wielebny/Pastar

Awatar użytkownika
Asia

#5 Post autor: Asia » 24 sie 2017, o 09:07

Myślę że przydałaby się relacja osób które takimi żywymi książkami były, aby potencjalni chętni wiedzieli czego się spodziewać, ponadto opracować jakieś materiały, a może uznamy że nasze FAQ jest wystarczajace. A potem opracować system wyszukiwania miejsc gdzie taka żywa biblioteka będzie organizowana, gdy takie miejsce znajdziemy, ogłaszamy to i szukamy chętnego do wystąpienia.

Awatar użytkownika
artur

#6 Post autor: artur » 24 sie 2017, o 20:39

Mi się zdarzyło być żywą książką w Tczewie we wrześniu ubiegłego roku. Przeżycie bardzo fajne, ludzie przeróżni ale wszyscy otwarci na innych i inne pomysły. Trzeba przyznać że praktycznie wszyscy, którzy i byli książkami i je wypożyczali to osoby o otwartym światopoglądzie i nawet jak się z czymś nie zgadzali to nie było antagonizowania i żadnych ataków. Miałem np. bardzo miłą i produktywną rozmowę z dziewczyną z Zboru Zielonoświątkowców. W większości ludzie pytali jednak o standardy, skąd to się wzięło, o co nam chodzi itd., bez specjalnie podchwytliwych pytań. Niemniej byłem najczęściej wypożyczaną książką z grupy :P

Mogę zapytać dziewczynę, która to organizowała w Tczewie, czy jest jakaś ogólna lista organizatorów w różnych miastach, tak aby wiedzieć co, gdzie i kiedy. Potem może rozpuściłoby się wici czy by nie chcieli kogoś od nas zaprosić.

Awatar użytkownika
pbz

#7 Post autor: pbz » 4 wrz 2017, o 12:07

Ja byłem wielokrotnie żywą książką. Dwa razy jako pastafarianin. Gdzieś tu na forum już o tym pisałem. To jest naprawdę bardzo ciekawe przeżycie, pozwala zastanowić się głęboko nas swoja wiarą :)

O tu jest: https://klps.pl/forum/viewtopic.php?f=33&t=1030 Opisałem to, bo było naprawde bardzo dobre wydarzenie...
--
paweł ziemba

Awatar użytkownika
Zwierz

#8 Post autor: Zwierz » 4 wrz 2017, o 13:27

Deklaruję się podjęcia tego zadania, jeżeli wydarzy się coś podobnego w woj. opolskim ;)

Awatar użytkownika
Naczelny_Przełożony
Administrator

#9 Post autor: Naczelny_Przełożony » 4 wrz 2017, o 13:43

Zwierz,

poszukaj, na pewno coś się dzieje... :)
----------

Awatar użytkownika
pbz

#10 Post autor: pbz » 4 wrz 2017, o 13:54

Żywe Biblioteki są organizowane na bezpłatnej licencji (tak by zachować standardy bezpieczeństwa)
Wszystkie takie wydarzenia są dzięki temu rejestrowane na stronie http://zywabibliotekapolska.pl/wydarzenia/
Tam możecie zobaczyć czy się w pobliżu nie odbywa.
Warto się zgłosić wcześniej, wówczas się będzie ujętym w oficjalnym katalogu. Ale można tez przyjść po prostu i zostać książką niemal z ulicy. W regulaminie Żywych Bibliotek jest zapis, że organizator nie ma prawa odmówić przyjęcia Żywej Książki (bez ważnych przyczyn, jak np. przepełnienie...)
--
paweł ziemba

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#11 Post autor: BialySzkwal » 4 wrz 2017, o 19:03

pbz pisze:
4 wrz 2017, o 13:54
W regulaminie Żywych Bibliotek jest zapis, że organizator nie ma prawa odmówić przyjęcia Żywej Książki (bez ważnych przyczyn, jak np. przepełnienie...)
Czy to znaczy, że można również znaleźć tam książki o treściach zakazanych?
Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#12 Post autor: Asia » 5 wrz 2017, o 07:53

W sumie to chyba pozostaje tylko śledzić stronę i ogłaszać poszukiwanie chętnych na zostanie książką w danym mieście.

Chyba nie ma takiego czegoś jak treści zakazane. Bo przyjmijmy, że mamy książkę "morderca", czy to treść zakazana? Jeśli będzie namawiał do przestępstwa, to poniekąd tak, ale jeśli będzie mówił o źle tego czynu, to trudno się przyczepić.

Awatar użytkownika
artur

#13 Post autor: artur » 5 wrz 2017, o 09:50

Ogólnie jest zapis przeciwko nagabywaniu, że np. przedstawiciele kościołów nie mogą aktywnie ewangelizować, czy też namawiać do przyjęcia ich religii :) Sądzę że tyczy to się też morderdców ;P

Awatar użytkownika
pbz

#14 Post autor: pbz » 5 wrz 2017, o 10:22

Żywe biblioteki sa propagatorami praw człowieka. Jeśli zgłosiła by się książka jawnie sprzeczna z tymi ideami, to główny bibliotekarz może odmówić . Nigdy jednak się z czymś takim nie spotkałem.
--
paweł ziemba

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#15 Post autor: BialySzkwal » 5 wrz 2017, o 11:11

Myślałem bardziej o art. 256 par. 2 kk, ale niby jest kontratyp w par. 3. ;-)
[edit]
"Prawa człowieka" to pojęcie rozmyte. Różni ludzie w różny sposób przycinają H.sapiens: jedni stosują kryterium wieku (zwolennicy prawa do aborcji), inni - przynależności etnicznej lub ideologicznej, płci itp.
Jest też prawo do zdrowia (również psychicznego i społecznego), w imię którego niektórzy chcieliby przymusowo leczyć homoseksualistów/aseksualistów/ateistów/teistów/pedofili/teofili/bibliofili/cyklistów/uzależnionych/wegetarian/wyborców-partii-X/...

Jest jakiś zapis regulujący to poza prywatnymi poglądami bibliotekarza?

Zastanawiam się, czy gdyby przyszedł przedstawiciel rasy białej, od którego można byłoby się dowiedzieć, dlaczego sądzi on, że rasa biała jest lepsza, nasz naród to najlepsze co się Ziemi przytrafiło od czasu velociraptorów, a faszyzm jest lepszy od wielokrotnego orgazmu (bez nagabywania i nawoływania do agresji - tylko przedstawiałby swoje stanowisko), to czy (zgodnie z zasadami) powinien on zostać przyjęty, czy pogoniony?
Obrazek

Awatar użytkownika
pbz

#16 Post autor: pbz » 5 wrz 2017, o 11:43

Na początek nasze FAQ w zupełności wystarcza, by być książka o tytule "Pastafarianin".
Warto mieć cos pastafariańskiego ze sobą, może być durszlak, czy mały moherowy Potworek. A chociaż broszka.
Żywe Biblioteki są o Prawach Człowieka, więc warto mieć świadomość jak LPS wpływa na te prawa. Że ich zupełnie nie ogranicza, a na przykład przyznaje prawo do własnej moralności (większość religii narzuca od góry jedna jedyną najświętsza moralność)
Czasami czytelnicy nie wiedza o co zapytać, wtedy warto mieć jakąś opowieść, związana z Potworem oczywiście.

Ostatnio dyskutowałem np z księdzem katolickim o różnicach... I to w samej substancjacji wiary. Ostatnio Watykan wydał opinie, że opłatki, które na języku stają się jakimiś zwłokami, musza zawierać gluten - czyli białko. Co jest zupełnie inne u nas, bo Potwór to jednak esensjonalnie zbudowany jest z węglowodanów. Tak mi się zdaje, że ponieważ białka łatwo uczulają, to jasne jest czemu tak dużo ludzi ma uczulenie na religię... Węglowodany są przyjaźniejsze, choć nieraz tuczące. Cóż, nic nie jest idealne. Temat należało by pociągnąć Terasologicznie.
--
paweł ziemba

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#17 Post autor: BialySzkwal » 5 wrz 2017, o 11:55

W kwestii formalnej: komunikat przemienia się już na ołtarzu, stąd problemy z upuszczeniem hostii.
Swoją drogą, czy rytualny kanibalizm nie jest w Polsce bezczeszczeniem zwłok?
Nawet jeśli sąd nie uzna transsubstancjacji, to nadal jest to usiłowanie nieudolne - jak uwiedzenie "9-latki" będącej dorosłym łowcą pedofili. :D
Obrazek

Awatar użytkownika
pbz

#18 Post autor: pbz » 17 kwie 2018, o 20:53

Hej, przepraszam, że dopiero teraz zdaję relację... ale ostatnio wpadłem w jakąś dziurę czasoprzestrzeni :)
W piątek 13'go byłem jako książka na Żywej Bibliotece w Poznaniu. Jak zwykle nie miałem chwili wytchnienia, organizatorzy skrócili czas ze mną z 30 do 20 min - bo była kolejka...
Większość pytań standardowa. jednak było dwóch ciekawych czytelników - jeden doktor filozofii w trakcie habilitacji, przyszedł specjalnie mnie przeczytać. Próbował mnie umieścić w nurcie ateizmu zaangażowanego... Nie do końca mu się udało. Drugi to był syn właściciela ośrodka w uroczej miejscowości Półwiosek... Nie zorientowałem się początkowo, że tam właśnie mamy zjazd. Ale przeczytał mnie na wylot, namówił dość mocno tym samym na przyjazd.

26 maja będzie w Poznaniu kolejna Żywa Biblioteka, ja nie mogę, ale jakby ktoś chciał to polecam naprawdę. Lista ogólnopolska tutaj: http://zywabibliotekapolska.pl/wydarzenia/
--
paweł ziemba

Odpowiedz

Wróć do „Kwestia wiary”