FAQ: nakazy i zakazy dot. odbierania życia

wszelkie tematy, pytania i rozważania związane z Wiarą w Latającego Potwora Spaghetti i Nami Pastafarianami.
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

Re: FAQ: nakazy i zakazy dot. odbierania życia

#31 Post autor: Krzysiu » 27 lut 2019, o 22:13

Mówię o tylko o tych kwestiach, gdzie naszym poglądem jest obligatoryjny brak tegoż, żadna z wymienionych form tak nie ma. W przypadku LGBT może działać i zachęcać, w YMCA mu poza funkcyjnymi stanowiskami istnieć nie zabronię, do White Power mu nie wolno i piętnować winien, a z Sepulkami pełna dowolność.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#32 Post autor: BialySzkwal » 27 lut 2019, o 22:53

Krzysiu pisze:
27 lut 2019, o 22:13
Mówię o tylko o tych kwestiach, gdzie naszym poglądem jest obligatoryjny brak tegoż
A jakie to? Domyślam się, że aborcja, ale jak obligatoryjny, to potrzebna jest zamknięta lista.
Krzysiu pisze:
żadna z wymienionych form tak nie ma
No to niech będzie: Czarny Protest.
Krzysiu pisze:
do White Power mu nie wolno i piętnować winien
A to coś nowego. Nie mówię że to źle, ale od kiedy oficjalnie piętnujemy coś innego niż pedofilię? Ostatnią doktryną którą pamietam (opisaną zresztą w FAQ) było "nie będziemy za Was rosztrzygać kwestii moralnych, a nasze wskazówki możecie olać jeśli uznacie za stosowne".
Przez V NWBN strasznie się roztyłem...

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

#33 Post autor: Krzysiu » 27 lut 2019, o 23:08

Wszystko, co nie jest wprost przynależnością partyjną, ale pokazuje ukierunkowania w którymś z zakresów – bliższe lub dalsze danej formacji, za wyjątkiem tych, które są wprost nieakceptowalne, wprost niezaprzeczalne albo wprost nieistotne – tego się nie da zrobić ładną enumeracją, to trzeba brać na wyczucie…
Kwestię czarności moim zdaniem ładnie omówiono w tym opracowaniu – zwróćmy uwagę, że autor deklaruje obranie danej strony dopiero wobec przeprowadzenia w formie eksperymentu myślowego kazusu, który uznał za na tyle wyrazisty, że zmuszający do zajęcia stanowiska; pozostałe przypadki w ogóle nie są omawiane, by nie zdradzić poglądu w pozostałej jego części: https://www.facebook.com/pasteologia/po ... __tn__=K-R.
No, nie lubimy się z dyskryminacją, bo uważamy ją za dupkowatą. Każdy może nas olać, tak jak w przypadku pedofilii, ale tak jak w przypadku pedofilii będziemy takim obrotem spraw nieusatysfakcjonowani. Wierny może robić co chce, ale przyjęcie święceń wiążę się z tym (w tej religii), że kończą się prawa, a zaczynają obowiązki…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#34 Post autor: BialySzkwal » 28 lut 2019, o 00:46

Krzysiu pisze:
27 lut 2019, o 23:08
Wszystko, co nie jest wprost przynależnością partyjną, ale pokazuje ukierunkowania w którymś z zakresów – bliższe lub dalsze danej formacji, za wyjątkiem tych, które są wprost nieakceptowalne, wprost niezaprzeczalne albo wprost nieistotne – tego się nie da zrobić ładną enumeracją, to trzeba brać na wyczucie…
Jeśli dobrze pamietam, to ministerstwo też nas wzięło "na wyczucie". Jako Pastarro nie chciałbym ryzykować powtórki z rozrywki na własnym podwórku, zwłaszcza kiedy piszesz dość groźnie:
Krzysiu pisze:
przyjęcie święceń wiążę się z tym (w tej religii), że kończą się prawa, a zaczynają obowiązki…
Anyway, dziś nie jest mój dzień. :( Skorzystam tu z faktu, że nie przyjąłem święceń i mogę honorowo pozostawić tę piłeczkę Wielebnym...
Krzysiu pisze:
No, nie lubimy się z dyskryminacją, bo uważamy ją za dupkowatą.
Czyli mamy oficjalne stanowisko Kościoła w sprawach etyki. Wow!

Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

#35 Post autor: doradora » 28 lut 2019, o 07:43

Właśnie się dowiedziałam, że nie wolno mi mieć poglądów, ale w sumie wolno, tylko nie wszystkie (na wyczucie), z tym, że jest nienazwana lista tych, których mieć mi nie tylko wolno, ale obligatoryjne mieć je mam.

Yhy

A jak moje wyczucie obligatoryjności jest inne niż miłościwie nam panującego NP?

Awatar użytkownika
blablabla

#36 Post autor: blablabla » 28 lut 2019, o 08:59

Dyskusję obserwuję i mam coraz większą wątpliwość czy Kościół wie czym chce być.

Wierny w Księgach czyta np., że:
"Nie powinieneś robić rzeczy, o których już wiesz, jest są złe, jak zabijanie, kłamstwa, oszustwa, kradzież, itp."

"Jego Najsprawiedliwsze Nici Semoliny Wiszące w Powietrzu nie będą znosić wykroczeń drogowych swych Prawdziwych Wyznawców. Pomnij te słowa."

Jednocześnie słyszy (na różne sposoby wyrażane) zdanie, że słowa Potwora i Ksiąg nic w zasadzie nie znaczą.

Czy zatem Kościół chce być poważnym kościołem operającym się na własnych Księgach czy jest to tylko taka zabawa w kościół, w której Księgi są jedynie zabawką?

To jest jedno z pytań, które bym sobie zadał gdybym po stronie ministerstwa przygotowywał decyzję w sprawie rejestracji.

Dlatego moim zdaniem, przy takim braku jednoznaczności ze strony samego Kościoła, trudno aby był on podczas rejestracji traktowany poważnie.

Awatar użytkownika
Morinna
Kontaktowanie:

#37 Post autor: Morinna » 28 lut 2019, o 09:39

doradora pisze:
28 lut 2019, o 07:43
Właśnie się dowiedziałam, że nie wolno mi mieć poglądów, ale w sumie wolno, tylko nie wszystkie (na wyczucie), z tym, że jest nienazwana lista tych, których mieć mi nie tylko wolno, ale obligatoryjne mieć je mam.

Yhy

A jak moje wyczucie obligatoryjności jest inne niż miłościwie nam panującego NP?
Dobrze ujęte xP
Martyna --> siostra miejscowa z miejsca gdzie mieliśmy co roczny zlot I-IV(od 1 do 4) :) oraz Poznań <3 i PG w nim

https://in-world-morinna.blogspot.com/

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#38 Post autor: Krzysiu » 28 lut 2019, o 14:32

Jak w Rozważnym Rozeznaniu dochodzisz do wniosku, że to co robisz, jest dobre, to jest to dobre bez względu na opinię miłościwie Wam panującego mnie…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
blablabla

#39 Post autor: blablabla » 28 lut 2019, o 17:56

Krzysiu pisze:
28 lut 2019, o 14:32
Jak w Rozważnym Rozeznaniu dochodzisz do wniosku, że to co robisz, jest dobre, to jest to dobre bez względu na opinię miłościwie Wam panującego mnie…
A jak stwierdzić, że rozeznanie jest rozważne?

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#40 Post autor: BialySzkwal » 28 lut 2019, o 18:40

Krzysiu pisze:
28 lut 2019, o 14:32
Nie sądzę, żeby ktoś należał do White Power dlatego, że w swoim RR sądzi, że jest to złe.

Co zrobisz, jeśli Wielebny uzna w swoim RR, że tępienie mordowania dzieci nienarodzonych wszelkimi sposobami (z mordowaniem dzieci narodzonych i nadużywaniem autorytetu Kościoła włącznie) jest dobre?

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#41 Post autor: Krzysiu » 1 mar 2019, o 00:59

Stwierdza się to po tym, że ktoś sprawę przemyślał.
Wręcz przeciwnie, RR prawie nigdy nie zachodzi, człowiek nie uważa, że robi coś złego, ale za dobre też tego nie postrzega, bo w ogóle trybu RR większość nie odpala… Dlatego jeśli to czynią, to trza to promować.
To wtedy go odsunę orzeknąwszy, że moje RR tak mi każe – mimo tego, że cieszę się, że ów prowadzi własne rozważania i nie wykluczam, że mogę słuchać jego argumenty i się nadeń zastanawiać. Ale już po zdjęciu…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#42 Post autor: BialySzkwal » 1 mar 2019, o 09:56

Krzysiu pisze:
1 mar 2019, o 00:59
Stwierdza się to po tym, że ktoś sprawę przemyślał.
Wręcz przeciwnie, RR prawie nigdy nie zachodzi, człowiek nie uważa, że robi coś złego, ale za dobre też tego nie postrzega, bo w ogóle trybu RR większość nie odpala… Dlatego jeśli to czynią, to trza to promować.
Wielu wyznawców White Power ma swoje poglądy przemyślane. Rozbieżność jest w sferze aksjologii, nie braku rozsądku.
Krzysiu pisze:
1 mar 2019, o 00:59
To wtedy go odsunę orzeknąwszy, że moje RR tak mi każe – mimo tego, że cieszę się, że ów prowadzi własne rozważania i nie wykluczam, że mogę słuchać jego argumenty i się nadeń zastanawiać. Ale już po zdjęciu…
MSZ lepiej byłoby najpierw ogłosić, co Ci na ten temat RR podpowiada, żeby nie zaskakiwać duchowieństwa nagłymi zdjęciami.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#43 Post autor: Krzysiu » 1 mar 2019, o 11:19

Oczywiście, jestem tego świadomy, że WP posiada myślicieli, których filozoficznemu obyciu nigdy nie dorównam. I chylę czoła przed tym faktem.
Przyszłościowo – można RR wykonać nie będąc rozsądnym, można też się doń nie posunąć rozsądek posiadając; RR definiuję (a mój koncept, więc mogę) jako usilne zaangażowanie swych zdolności intelektualnych (jakich rozmiarów by one nie były) w rozwiązanie danego problemu etycznego.
Generalnie ja się z tym nie kryję, powody się w sumie pokrywają z naszym kolektywnym odczuciem dupkowatości czynu… Ale możemy się umówić, że będę się starał najpierw ostrzegać. A w sumie i tak żadnego Pastarro zdjąć nie mogę bez zgody RK (w sytuacjach pilnie nadzwyczajnych co najwyżej tymczasowo wieszam), więc nie ma stresu. :)
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#44 Post autor: BialySzkwal » 1 mar 2019, o 11:31

Krzysiu pisze:
1 mar 2019, o 11:19
Przyszłościowo – można RR wykonać nie będąc rozsądnym, można też się doń nie posunąć rozsądek posiadając; RR definiuję (a mój koncept, więc mogę) jako usilne zaangażowanie swych zdolności intelektualnych (jakich rozmiarów by one nie były) w rozwiązanie danego problemu etycznego.
Problem w tym, że etyka to nie rozsądek oparty na faktach, a światopoglądzie.
Załadujmy światopogląd wyznaczający prawa jednostki proporcjonalnie do jej albedo i usilnie intelektualizując dojdziemy do WP.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#45 Post autor: Krzysiu » 2 mar 2019, o 06:50

No tak, ale jak to się ma dorzeczy? Moja uwaga jest przyszłościowa i tu nie musi mieć wcale zastosowanka.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#46 Post autor: BialySzkwal » 2 mar 2019, o 22:40

Krzysiu pisze:
2 mar 2019, o 06:50
No tak, ale jak to się ma dorzeczy? Moja uwaga jest przyszłościowa i tu nie musi mieć wcale zastosowanka.
Wskazuję tylko, że RR jest kiepskim kryterium etycznym bez ustalonej hierarchii wartości.

Natomiast do rzeczy jest to, że kiedy nasz Kościół nie wypowiada się na temat moralności aborcji (bądź sepulenia pozamałżeńskiego) - wówczas ją (je) akceptuje.

Przywołam jeszcze jeden przykład. Otóż nasz Kościół uznaje małżeństwa osób LGBT.
Ale czy sprzeciwia się ich piętnowaniu jako "niemoralnych/nienaturalnych"? Jeśli (z tego co pamiętam - może źle) chowamy tu głowę w piasek (struś nie Pirat!), żeby jakiś pasta-heterofanatyk się nie obraził i nie zabrał swoich zabawek z naszej piaskownicy, to znaczy, że to piętnowanie jest dla PKLPS jak najbardziej al dente (w sensie "dopuszczalne").

Niestety patrząc z tej perspektywy widzę, że przez długi czas nadrzędną wartością w PKLPS był niski próg wejścia dla sympatyków i potencjalnych wyznawców. :(

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#47 Post autor: Krzysiu » 2 mar 2019, o 22:54

Parafrazując Churchilla, RR jest beznadziejnym pomysłem na etykę, ale lepszego nie wymyśliliśmy…
Ty no, w piasek nie chowamy nie tylko głowy, ale i stóp nawet, przecież chadzamy oficjalnie na marsze równości – piętnowanie jest fujka i tego się trzymamy.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#48 Post autor: BialySzkwal » 2 mar 2019, o 23:06

Krzysiu pisze:
2 mar 2019, o 22:54
Parafrazując Churchilla, RR jest beznadziejnym pomysłem na etykę, ale lepszego nie wymyśliliśmy…
Challange accepted: RR + pastafariańska hierarchia wartości zorganizowana jako krata.

Pierwsza propozycja:
życie H. sapiens zdolnego do komunikacji z nami > wiara w LPS
Krzysiu pisze:
2 mar 2019, o 22:54
Ty no, w piasek nie chowamy nie tylko głowy, ale i stóp nawet, przecież chadzamy oficjalnie na marsze równości – piętnowanie jest fujka i tego się trzymamy.
No to jeśli jest to oficjalne, to wrzućmy to do Pastechizmu i niech wszyscy znają, że Pasty nie gęsi (Husyci), swą (własną) etykę mają.
Na kamiennych tablicach ryć nie musimy, łatwiej będzie wprowadzać poprawki.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#49 Post autor: Krzysiu » 3 mar 2019, o 10:57

Co to krata?
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#50 Post autor: BialySzkwal » 3 mar 2019, o 11:36

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#51 Post autor: Krzysiu » 3 mar 2019, o 23:54

To jest szczególny przypadek RR, po prostu na przemysłową skalę wdrożony…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
doradora

#52 Post autor: doradora » 4 mar 2019, o 08:39

jak tak was czytam, to moje zdanie się nie zmieniło
nie mamy zasad, ale w sumie to mamy, ale nic nie zabraniamy, tylko wyjątkowo jednak zabraniamy, ale jakby co, to nie deklarujemy, że popieramy
serio?

wg mnie dobrze wiemy komu z nami po drodze, a komu nie.
na pewno są takie tematy, na które musimy uzgodnić stanowisko klps, dopracować szczegóły, bądź zostawić pewną dowolność, ale jeśli po uzgodnieniu okaże się, że czyjś światopogląd nie mieści się, to widać nie powinien być członkiem klps

konkretne przykłady:
1. równouprawnienie osób nieheteronormatywnych
jesteśmy za równością praw, to pewne
czy jesteśmy za ułatwieniami w sporcie (bieżąca sprawa z Warszawy)? myślę, że możemy to zostawić nierozstrzygnięte
ale czy jesteśmy za adopcją dzieci? tutaj wg mnie klps powinien mieć stanowisko i musimy je uzgodnić

2. aborcja
na pewno nie jesteśmy anty-choice (prawda?)
zdecydowanie powinniśmy ogłosić co klps sądzi o terminacji ciąży zagrażającej życiu bądź z ciężkimi wadami płodu, przerwanie takiej ciąży jest dopuszczalne i jeśli wieruszka ma na ten temat inne zdanie, to chciałabym wiedzieć (i zabrać zabawki z tej piaskownicy)
czy jesteśmy za przerywaniem ciąży bez podawania przyczyny do 12 tygodnia? możemy podyskutować czy stanowisko (uzgodnić między sobą i) ogłosić czy pozostawić dowolność, chociaż ja nie pozostawiałabym niedopowiedzeń

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#53 Post autor: BialySzkwal » 4 mar 2019, o 10:01

Krzysiu pisze:
3 mar 2019, o 23:54
To jest szczególny przypadek RR, po prostu na przemysłową skalę wdrożony…
Krzysiu, nie prowokuj, bo jestem gotów przeprowadzić RR wspierające przeciwną tezę. Wystarczy, że odpowiednio wybiorę sobie w tym celu aksjomaty aksjologiczne.
doradora pisze:
4 mar 2019, o 08:39
jak tak was czytam, to moje zdanie się nie zmieniło
nie mamy zasad, ale w sumie to mamy, ale nic nie zabraniamy, tylko wyjątkowo jednak zabraniamy, ale jakby co, to nie deklarujemy, że popieramy
serio?
MSZ nic się od ostatniego razu gdy sprawdzałem doktrynę w tej kwestii nie zmieniło.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#54 Post autor: Krzysiu » 4 mar 2019, o 11:22

Co do abo, zachowuję stanowisko dotychczas przeze mnie prezentowane – letale są do recyklingu, ilekroć ONZ nazywa dane zaostrzenie sprzecznym z prawami człowieka, to pewnie ma rację, resztę bym pozostawił bez odpowiedzi (w pozostałej części Trybunał Doktrynalny pytanie prawne oddala LOL).
Umówmy się, że prowokuję, nie ze złośliwości, ale by zrozumieć, jak te kraty w etyce miałyby działać…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#55 Post autor: BialySzkwal » 4 mar 2019, o 13:12

Krzysiu pisze:
4 mar 2019, o 11:22
Co do abo, zachowuję stanowisko dotychczas przeze mnie prezentowane – letale są do recyklingu, ilekroć ONZ nazywa dane zaostrzenie sprzecznym z prawami człowieka, to pewnie ma rację,
Jakie zaostrzenie masz na myśli? Abo - czyli aborcji, czy to litrówka?

Mam wątpliwości odnośnie do wiązania naszej etyki z organizacją zewnętrzną. Czy ONZ chociaż oficjalnie uznaje nas za religię? Jeśli nie, to jaka jest przewaga ONZu nad Świętym Oficjum (poza tym, że ŚO już się tak nie nazywa)?
Krzysiu pisze:
resztę bym pozostawił bez odpowiedzi (w pozostałej części Trybunał Doktrynalny pytanie prawne oddala LOL).
Znaczy się de facto kościół akceptuje aborcję do 81 miesięcy po zapłodnieniu, czy ONZ ma w tej sprawie jakieś wytyczne?
Krzysiu pisze:
Umówmy się, że prowokuję, nie ze złośliwości, ale by zrozumieć, jak te kraty w etyce miałyby działać…
Kraty dotyczą aksjologi. Mają porządkować wartości. W wypadku aborcji - co jest ważniejsze: życie matki, życie płodu zdrowego, życie płodu zaburzonego, ekonomia rodziny, wola matki, wola ojca, wola księdza?

Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

#56 Post autor: doradora » 4 mar 2019, o 14:28

Krzysiu pisze:
Co do abo, zachowuję stanowisko dotychczas przeze mnie prezentowane – letale są do recyklingu, ilekroć ONZ nazywa dane zaostrzenie sprzecznym z prawami człowieka, to pewnie ma rację, resztę bym pozostawił bez odpowiedzi (w pozostałej części Trybunał Doktrynalny pytanie prawne oddala LOL).
złośliwość pominę ;P

wracając do problemu braku określenia się:
skoro nie określamy co ma myśleć klient, to w takim razie jeśli członek klps twierdzi, że terminacja ciąży w 2 tygodniu jest zbrodnią i nazywa kobietę morderczynią, to nam nic do tego, bo każdy o aborcji myśli co chce

(2 tydz. ciąży podany umyślnie, bo anty-choice zazwyczaj nie wiedzą, że obliczenia długości ciąży są historyczne i liczy się od ostatniej menstruacji, a do zapłodnienia dochodzi dopiero w czasie owulacji, czyli ok. 2 tygodnia)

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#57 Post autor: BialySzkwal » 4 mar 2019, o 15:28

doradora pisze:
4 mar 2019, o 14:28
do zapłodnienia dochodzi dopiero w czasie owulacji, czyli ok. 2 tygodnia
+- jakieś 2 tygodnie, jeśli wierzyć Wisłockiej i mojej pamięci ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

#58 Post autor: doradora » 4 mar 2019, o 16:09

BialySzkwal pisze:
4 mar 2019, o 15:28
doradora pisze:
oj, chyba nie, ale nie o tym jest dyskusja, więc proszę nie rozwijajmy tej kwestii
pytanie, czy jako klps mamy w nosie twierdzeni, że terminacja ciąży w 2 tygodniu jest zbrodnią i nazywa kobietę morderczynią

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#59 Post autor: BialySzkwal » 4 mar 2019, o 17:36

doradora pisze:
4 mar 2019, o 16:09
BialySzkwal pisze:
4 mar 2019, o 15:28
doradora pisze:
oj, chyba nie, ale nie o tym jest dyskusja, więc proszę nie rozwijajmy tej kwestii
Sprawdzę w źródle (rozdział o kalendarzyku) i wydzielę wątek na offtopicu.

Na razie na potrzeby wątku przyjmijmy nie obrażające moich wspomnień uproszczenie, że dyskusja dotyczy kobiety owulującej w 14 dniu cyklu.
doradora pisze:
4 mar 2019, o 16:09
pytanie, czy jako klps mamy w nosie twierdzeni, że terminacja ciąży w 2 tygodniu jest zbrodnią i nazywa kobietę morderczynią
Zgodnie ze znaną mi doktryną? Tak. I nie tylko kobietę, ale i sprawców tych rękoczynów, które są gorsze od broni jądrowej. Pół miliarda ofiar za jednym zamachem...

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#60 Post autor: Krzysiu » 4 mar 2019, o 19:16

Tak, abo to miał być skrót… Jaka jest przewaga ONZu? Siedzą tam ludzie (w danych wyspecjalizowanych komórkach), którzy zęby zjedli na próbie w zakresie etyki wytycznych nie dla jednostki, a dla państw, celem stworzenia prawa możliwie bliskiego tzw. wartościom uniwersalnym. Mówiąc krócej – to oni (dobra, ich prawni poprzednicy) wymyślili zwrot „prawa człowieka”, więc jak oni mówią, że coś jest z tym wyrażeniem niezgodne, to głupio się kłócić…
Wiadomo, do ukończenia przez płód 18. roku życia! A tak serio, to jest kwestia tego, czy mówimy potocznie, czy profesjonalnie. Jak próbuję być misiowy, to są jakieś śmieszki, więc się skończyło niniejszym pluszowe nazewnictwo… Aborcja, w rozumieniu polskim, nie łacińskim, jest to inaczej „terminacja ciąży”, przy założeniu, że zachodzi z pomocą życzliwego świata zewnętrznego, inaczej zachodzi poronienie (żeby było prościej, po łacinie „abortus”). Stąd, z jednej strony, nie jest aborcją w medycznym rozumieniu uniemożliwienie implantacji, zatem stosowanie antykoncepcji postkoitalnej (błędne naukowo i wyłącznie publicystyczne jest nazywanie jej „wczesnoporonną”), z drugiej zaś spóźnił się ten, kto chciał zabieg wykonać, ale jest już po porodzie.
Czy to prawda, że wcześniak z 26. tygodnia tuż po urodzeniu jest mniej rozwinięty, niż jeszcze osadzony młodziak w 38.? Oczywiście.
Czy to prawda, że ja jestem autorem tych definicji wobec czego ponoszę odpowiedzialność za ich stosowanie? Ne-e… :)
Pasta et Bonum!

Odpowiedz

Wróć do „Kwestia wiary”