Świecka szkoła

Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
BialySzkwal

Re: Świecka szkoła

#31 Post autor: BialySzkwal » 11 kwie 2015, o 09:32

@Asia:
Ależ katolicy to poganie - nie uznają potworności Potwora. ;-)
Obrazek

Stwórca wybacza, Darwin nie.

Darwin to pamiętliwy d**ek.

Awatar użytkownika
Asia

#32 Post autor: Asia » 11 kwie 2015, o 18:07

Podaj mi w takim razie definicję pogaństwa, bo moja wiedza na temat pogaństwa odbiega od tego co piszesz.

------

PBZ pytanie czy tylko zrównanie praw wszystkich religii czy wszystkich ludzi? No bo myślę że jednak nie wolno zapominać o ateistach.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#33 Post autor: BialySzkwal » 20 kwie 2015, o 00:12

Wzoruję się na braciach chrześcijanach i definiuję poganina jako "tego, kto wyznaje inną religię niż moja".

A że znam genezę tego słowa ("wieśniak"), uzywam go tylko w odniesieniu do chrześcijan - oni nie widzą w nim nic obraźliwego. Inaczej przecież nie nazywaliby tak swoich bliźnich.
Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#34 Post autor: Asia » 20 kwie 2015, o 07:49

To myślę że jednak wypadałoby stosować się do definicji ogółu społeczeństwa a nie katolików.

Awatar użytkownika
Empelon

#35 Post autor: Empelon » 20 kwie 2015, o 13:41

@KRKRenegat, @Asia
Pax, pax między pastafariany!
KRKRenegat pisze:zakładam, że wierzący rodzic-pastafarianin będzie wychowywał swoje dziecko w duchu pastafarianizmu
Błędne założenie.
Ja np. nigdy nie molestowałem religijnie swoich dzieci. A to że za moim przykładem wybrali (świadomie i niezależnie) pastafarianizm - to tylko świadczy o mocy tej religii. W innych religiach trzeba indoktrynować dzieci aby w dorosłym życiu szły drogą danej religii.
Niech Wasz makaron zawsze będzie gorący a piwo zimne.

Awatar użytkownika
Asia

#36 Post autor: Asia » 20 kwie 2015, o 15:42

Wychodzę z podobnego założenia, powinno się nauczać o różnorodności religijnej i niech ludzie sami jako dorośli zadecydują.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#37 Post autor: BialySzkwal » 20 kwie 2015, o 19:04

Asia pisze:ogółu społeczeństwa a nie katolików
To katolicy to nie ogół? Podobno 95% Polaków to katolicy. Choć może statystyki dotyczą tylko "Prawdziwych Polaków"... ;-)

Tak czy inaczej, większość ludzi (nie koniecznie moich znajomych) nie ma problemów ze zrozumieniem, co mam na myśli, kiedy mówię, że "w tych pogańskich obrzędach udziału nie biorę".

A wracając do meritum, przeredagowuję swoją wypowiedź: bałbym się, że dziecko będzie w szkole prześladowane przez katolików i innych nie-pastafarian.
Obrazek

Awatar użytkownika
Empelon

#38 Post autor: Empelon » 20 kwie 2015, o 19:09

Ogół to 100%

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#39 Post autor: BialySzkwal » 21 kwie 2015, o 08:22

No to wystarczy że ja (jeden Polak, choć nie "Prawdziwy Polak") przyjmę inną definicję i już tych 100% nie będzie. ;-)
Obrazek

Awatar użytkownika
Empelon

#40 Post autor: Empelon » 21 kwie 2015, o 09:40

Redefiniowanie wszystkiego w dyskusji do niczego nie prowadzi. Jeśli mamy się porozumieć musimy posługiwać się pojęciami które maja konkretne znaczenia i my tymi znaczeniami się wzajemnie posługujemy. Pewne niedopowiedzenia i nieprecyzyjności są dozwolone bo inaczej można ugrzęznąć w wyciąganiu sobie wzajemnie cytatów, do czego zresztą tutaj doszło.

Awatar użytkownika
pbz

#41 Post autor: pbz » 21 kwie 2015, o 10:55

Taaa, a ponoć 50% społeczeństwa nie zdaje sobie sprawy, że jest połowa społeczeństwa...

@Asia, oczywiście to skrót myślowy, równe prawa dla wszystkich, co pewnie prowadzi do tego, by nie było specjalnych praw, bo te trudno zrównać.
--
paweł ziemba

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#42 Post autor: BialySzkwal » 21 kwie 2015, o 19:54

Czy zatem możemy przyjąć, że pisząc "pogan" (czego już wyedytować w poście nie mogę) miałem na myśli katolików i innych niepastafarian, co z całej naszej dyskusji ma jeszcze śladowe znaczenie dla tematu?

@pbz: z kolei przeważająca większość ludzi ma więcej rąk, niż wynosi średnia liczba rąk u człowieka. ;-)

Z drugiej strony, czy zachęcanie dziecka do samodzielnego myślenia nie będzie wychowywaniem go w wartościach pastafariańskich? Czy tego też nie powinien robić pastafarianin - aby przypadkiem dziecka nie indoktrynować?
No i co odpowiedzieć, jeśli dziecko zapyta, skąd wziął się świat, jeśli nie zgodznie z tym, w co się wierzy?
Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#43 Post autor: Asia » 21 kwie 2015, o 21:04

Jeśli dziecko zapyta to najrozsądniej jest mówić o różnorodności, że naukowcy w efekcie badań twierdzą jedno, w wiele wyznawców rożnych religii wierzy w wiele innych genez świata.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#44 Post autor: BialySzkwal » 22 kwie 2015, o 07:32

Nawet jeśli wiemy, że naukowcy są w błędzie, bo Potwór dla żartu podrzuca im fałszywe dowody?

Przez analogię gdy zapyta się o to, po co się go kłuje szczepionką, powinniśmy mu powiedzieć, że jest duża grupa ludzi, uważających że szczepionki szkodzą. :-/
Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#45 Post autor: Asia » 22 kwie 2015, o 07:45

Wierzymy, nie wiemy.

No a podrzucił żebyśmy mieli takie przekonanie, więc jak dla mnie jak najbardziej.

Awatar użytkownika
Empelon

#46 Post autor: Empelon » 22 kwie 2015, o 11:38

KRKRenegat pisze:No i co odpowiedzieć, jeśli dziecko zapyta, skąd wziął się świat, jeśli nie zgodznie z tym, w co się wierzy?
To, że w coś wierzysz nie oznacza że jest to prawdą, tym bardziej jeśli jest spora grupa ludzi która wierzy w coś innego. A jeszcze inna grupa (tzw naukowcy) twierdzą, że zbadali sprawę i mają na to swoje teorie, na dodatek potwierdzone dowodowo.
KRKRenegat pisze:Przez analogię gdy [dziecko] zapyta się o to, po co się go kłuje szczepionką, powinniśmy mu powiedzieć, że jest duża grupa ludzi, uważających że szczepionki szkodzą. :-/
Na wszystkie tzw. "trudne" pytania dzieci (np. o to skąd się wzieły, o antykoncepcje, o bzykające się psy, o paradę gejów itp.) zawsze powinno odpowiadać PRAWDĘ. Słowa można dopasować do wieku dziecka.
W tym konkretnym przypadku prawda jest następująca: Lekarze są zdania, że szczepionki są bezpieczne i potrzebne. Część ludzi (zazwyczaj bez wykształcenia medycznego) uważa, że szczepionki szkodzą. A ja (rodzic) zgadzam się z [...].

Awatar użytkownika
Asia

#47 Post autor: Asia » 22 kwie 2015, o 13:52

Przez analogię gdy zapyta się o to, po co się go kłuje szczepionką, powinniśmy mu powiedzieć, że jest duża grupa ludzi, uważających że szczepionki szkodzą. :-/
Odpowiedz na to pytanie jest bardzo prosta, szczepimy dziecko po to aby nie zachorowało na tę chorobę przed którą szczepionka chroni. Twoja propozycja odpowiedzi to nie jest odpowiedz na zadane pytanie. Choć jeżeli dziecko jest już na tyle dojrzałe żeby zrozumieć to warto temat fobii szczepionkowej poruszyć, bo jest to dobry przykład jak ludzie wybierają sobie pseudo fakty aby potwierdzić swoje teorie i jak bardzo mają ciągoty do wiary w teorie spiskowe jednocześnie bez chęci dociekania.

Awatar użytkownika
Empelon

#48 Post autor: Empelon » 22 kwie 2015, o 15:41

Obowiązkowe szczepienia to wymysł ateistycznego lobby które chce w ten sposób wszczepiać wirusy likwidujące tzw Gen Boga.
Gen Boga – VMAT2 , CZYLI dlaczego potrzebne są obowiązkowe szczepienia ???

Sądząc po poziomie ateizacji niektórych zachodnich państw - to działa ;)

Awatar użytkownika
Asia

#49 Post autor: Asia » 22 kwie 2015, o 17:26

Dobre.

Z ciekawości obejrzałam film. Jest naprawdę fascynującym jak z jakiegoś spotkania z gościem który ma nadzieję na wyciągnięcie kasy na swoje badania naukowe, tworzy się teorie spiskowe. Poza tym mam wrażenie że fobia szczepionkowa ma pewne skutki uboczne, człowiek zaczyna mieć problemy z rozumieniem prostych wypowiedzi. Nie ma tam mowy o przenoszeniu "zabójcy" genu w szczepionkach, tylko drogą powietrzną w wirusach które są powszechne na świecie.

Awatar użytkownika
Empelon

#50 Post autor: Empelon » 22 kwie 2015, o 17:55

Zawsze można pójść krok dalej i wirusy wyłączające religijność dodać (żywe i aktywne) do szczepionek na grypę. Lobby ateistyczne nie próżnuje!
Pomyśl, że ktoś mógłby przeprogramować Twoje DNA tak, że nie mogłabyś już wierzyć w Potwora... :cry:

... i w homeopatię, tarota, astrologię, chiromancję, ...
Normalnie - duchowa pustka :(

Awatar użytkownika
Asia

#51 Post autor: Asia » 22 kwie 2015, o 18:27

No bo oczywiście trzeba sobie utrudniać życie i wprowadzać wirusa w szczepionce a nie np. z jedzeniem, w powietrzu, itp.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#52 Post autor: BialySzkwal » 23 kwie 2015, o 01:11

Empelon pisze:To, że w coś wierzysz nie oznacza że jest to prawdą, tym bardziej jeśli jest spora grupa ludzi która wierzy w coś innego. A jeszcze inna grupa (tzw naukowcy) twierdzą, że zbadali sprawę i mają na to swoje teorie, na dodatek potwierdzone dowodowo.
To prawda, ale to, w co wierzę - uznaję za prawdę.

Jeżeli rodzic ma większe zaufanie do Luźnego Kanonu, niż do terabajtów (pewnie mylę się o rzędy wielkości) artykułów naukowych, to jako prawdę przedstawi Luźny Kanon.

Jest też spora grupa ludzi która wierzy, że świat stworzył nie LPS, tylko JHVH. Inna grupa (tzw. teolodzy) twierdzą, że zbadali sprawę i mają na to swoje teorie, na dodatek potwierdzone dowodowo. ;-)

Kiedyś ta grupa była większa - czy to znaczy, że wtedy mieli rację bardziej?

Asia pisze:Choć jeżeli dziecko jest już na tyle dojrzałe żeby zrozumieć to warto temat fobii szczepionkowej poruszyć, bo jest to dobry przykład jak ludzie wybierają sobie pseudo fakty aby potwierdzić swoje teorie i jak bardzo mają ciągoty do wiary w teorie spiskowe jednocześnie bez chęci dociekania.
Dlaczego więc nie powiedzieć dziecku o teorii ewolucji i Wielkim Wybuchu dopiero wtedy, gdy będzie na tyle dojrzałe, by zrozumieć, jak ci głupi naukowcy dali się Potworowi nabrać?
A jak będzie młodsze, mówić mu to, co uznaję za prawdę (czyli w co wierzę): na początku stworzył LPS górę, drzewo i karła, choć niekoniecznie w tej kolejności.
Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#53 Post autor: Asia » 23 kwie 2015, o 07:55

Dlatego że to uznajesz za prawdę (wierzysz), ale nie masz dowodów na to. Gdyby Potwór tego chciał to by nie włożył tyle wysiłku w podkładanie dowodów które tak dobrze do siebie pasują.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#54 Post autor: BialySzkwal » 23 kwie 2015, o 08:47

Mam Luźny Kanon. ;-)

Poczucie humoru Potwora (być może w stanie wskazującym na spożycie) to jedno, a zdrowy rozsądek i nieuleganie jego manipulacjom to drugie. W końcu niewielu z nas poszło w ślady Abego. ;-)

(Oczywiście badań na temat stanu ptaków w populacji pastafariańskiej nie robiłem i jest to wyłącznie moja prywatna opinia._
Obrazek

Awatar użytkownika
Empelon

#55 Post autor: Empelon » 23 kwie 2015, o 09:54

@KRKRenegat
Musisz zrozumieć, że nie należy swoich wierzeń uznawać za PRAWDĘ. Ja wiem, że w innych religiach tak się robi - ich Bóg jest PRAWDĄ, zgłębiając teologię poszukują PRAWDY itd. Ale to jest błędne myślenie. Samo pojęcie WIARY to wierzenie w coś bez dowodów, w ciemno. Osoba wierząca powinna zdawać sobie sprawę, że UFA a nie WIE, że jej wierzenia są prawdziwe. A to za mało aby bezkrytycznie nazywać to PRAWDĄ. Więcej pokory bracia.

Dzieciom mów, że Ty wierzysz że X jest prawdziwe, ale dodaj że są ludzie którzy są innego zdania. I niech dziecko samo wybierze którą "prawdę" woli. Ale ważne - pozwól aby dziecko miało dostęp do innych opinii i interpretacji, bo Ty możesz przedstawić sprawę w stronniczy sposób.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#56 Post autor: BialySzkwal » 1 maja 2015, o 23:29

Dlatego podałem przykład ze szczepionkami. Ja wierzę, że działają. Ale są ludzie, którzy argumentują, że to trucizna.

Moja wiara nie jest wiedzą w sensie absolutnym, gdyż:
- wierze w prawdziwość tego, co widzę,
- wierze w poprawność metody naukowej,
- wierze w poprawność przeprowadzonych eksperymentów,
- wierzę w to, że uniknięto błędów I rodzaju podczas publikacji,
- wreszcie jako osoba spoza branży farmaceutycznej wierzę w istnienie literatury potwierdzającej skuteczność szczepionek (opierając się na autorytecie lekarzy i autorów podręczników).

Skąd ten sceptycyzm (oprócz zacięcia filozoficznego)? Otóż okazuje się, że (zwłaszcza w medycynie) pewność "naukowych dowodów" jest iluzją.
Okazuje się, że większoci eksperymentów nie udaje się powtórzyć - jeśli dobrze pamiętam, jest o tym mowa tutaj:
http://www.nature.com/nature/journal/v4 ... 3531a.html
Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#57 Post autor: Asia » 2 maja 2015, o 20:00

Jeżeli eksperymentu nie da się powtórzyć to jego wyniki nie są traktowane jako fakt tylko teza. Dopiero zbieżne wyniki badań różnych grup naukowców powodują że dana teza zostaje uznana jako prawda.
Oczywiście uznajemy naszą wiedzę za prawdziwą na zasadzie zaufania do naszych nauczycieli. Jednak nie można porównywać do tego wiary. Jeżeli masz wątpliwości co do prawdziwości tez naukowych to możesz się odpowiednio wyedukować i przeprowadzić badania. W taki sposób możesz potwierdzić tezy. W przypadku wiary w istotę nadprzyrodzoną nie da się tego zrobić.

Wszystko sobie można argumentować, ale należy mieć dowody popierające swoje tezy, antyszczepionkowcy ich nie mają.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#58 Post autor: BialySzkwal » 2 maja 2015, o 20:56

Asia pisze:Jeżeli eksperymentu nie da się powtórzyć to jego wyniki nie są traktowane jako fakt tylko teza.
Zgadzam się z Tobą. Przekaż to naukowcom i lekarzom lub farmaceutom, którzy nie zadają sobie trudu powtórzenia wyników, tylko przyjmują raz opublikowane wyniki za fakt.
Asia pisze:Jeżeli masz wątpliwości co do prawdziwości tez naukowych to możesz się odpowiednio wyedukować i przeprowadzić badania. W taki sposób możesz potwierdzić tezy. W przypadku wiary w istotę nadprzyrodzoną nie da się tego zrobić.
Możesz też studiować teologię i przyjrzeć się ichniejszym "dowodom"... Pytanie, czy masz na to czas i ochotę, czy też pragmatycznie decydujesz się przyjąć sprawy na wiarę.

Ja nie patrzyłem na dowody antyszczepionkowców, ani szczepionkowców, gdyż uwierzyłem w tekst podręcznika, tak jak uwierzyłem w Luźny Kanon. Nie mam potrzeby (ani czasu) sprawdzać badań popierających szczepionki, wiara mi wystarczy.
A zatem, czy z powodu mojej ignorancji mam straszyć dziecko tym, w co wierzą antyszczepionkowcy?
Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#59 Post autor: Asia » 3 maja 2015, o 10:11

Może wróćmy do tematu dyskusji, a w miarę potrzeby załóżmy osobny wątek szczepionkowy.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#60 Post autor: BialySzkwal » 4 maja 2015, o 18:42

No to zrobiliśmy kółko i ja stoję na stanowisku (zgodnie z zasadą, by czynić innym to, co byśmy chcieli by i nam czyniono), że chcę by w szkole nauczać o Potworze, gdyż sam bym chciał być w szkole tej prawdy nauczany, zamiast szukać jej po internetach. ;-)
Obrazek

Odpowiedz

Wróć do „Propagowanie działań mających na celu wprowadzenie rozdzielności Państwa Polskiego od Instytucji Kościelnych”