jakis zdrowy makaron bez pszenicy ?

Latający Potwór Spaghetti jest bóstwem, które docenia proste rzeczy w życiu. Jedną z nich jest na pewno dobra kuchnia, szczególnie gdy jej podstawą jest Spaghetti...
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
vandal7

jakis zdrowy makaron bez pszenicy ?

#1 Post autor: vandal7 » 3 kwie 2015, o 22:01

jak wszyscy wiemy albo mogli bysmy wiedziec pszenica a konkretniej gluten to niezle paskudztwo jagby trucizna.
dlatego szukam opcji na makaron bez pszenicy ale tez jakis w miare naturalny i z niewielka iloscia skladnikow i tym samym zdrowy
a moze ktos z was potrafui zrobic jakis naturalny makaronik w domu i podzieli sie przepisem :)

Awatar użytkownika
cpt_Magnus_de_Savarro
Kontaktowanie:

Re: jakis zdrowy makaron bez pszenicy ?

#2 Post autor: cpt_Magnus_de_Savarro » 3 kwie 2015, o 23:00

Hmmm... Zasięgam mej dietetycznej wiedzy i wikipedii...
naturalne: ryż, kukurydza, soja, proso, gryka, ziemniaki, tapioka, fasola, groch, szarłat, komosa ryżowa, chleb świętojański, mąka z orzechów, maniok, słodkie ziemniaki,

Więc najprawdopodobniej będziesz chciał spróbować zrobić sobie makaron z mąki kukurydzianej/ryżowej. Ten ostatni jest całkiem spoko, ale nie wiem czy mąka ryżowa jest dostępna w Polsce.
Zawsze też możesz zrobić kluski śląskie z mąki ziemniaczanej. Aczkolwiek osobiście będę twierdził że glutenowa panika, well, to panika i nie ma się czego bać. Pociśnij tydzień na tortillach, kaszach, ziemniakach i paście z ciecierzycy, zobacz czy ci służy. Polecam z zeszytem w ręku.
ESURIENTE NUMQUAM

-------------------------

Za każdym razem gdy głębia wypluwa mnie na brzeg, jest w kelpie mniej mnie, a więcej jej.

Awatar użytkownika
Asia

#3 Post autor: Asia » 5 kwie 2015, o 12:13

vandal7 ja nie wiem nic o tym że gluten jest trucizną. Kilka tygodni temu był bardzo ciekawy artykuł na temat mody na dietę bezglutenową http://www.polityka.pl/tygodnikpolityka ... enowa.read, polecam poczytać i nie dawać się robić w konia hochsztaplerom którzy robią niezły biznes na wydawaniu książek i sprzedaży preparatów do różnych diet.
W diecie należy dbać o różnorodność i zachować zdrowy rozsądek.

Awatar użytkownika
Klatak

#4 Post autor: Klatak » 4 wrz 2016, o 19:14

Ja na uwiarygodnienie świeckiej teorii Piwonii na temat glutenu, chciał bym nadmienić że gdyby gluten miał być szkodliwy dla wszystkich to Potwór nie pozwolił popularyzację makaronu z najmakaroniejszej pszenicy durum.

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#5 Post autor: Naturalna Kofeina » 15 wrz 2018, o 22:57

"jak wszyscy wiemy albo mogli bysmy wiedziec pszenica a konkretniej gluten to niezle paskudztwo jagby trucizna"
Serio ktoś jeszcze wierzy w tę bzdurę? Tak, są ludzie, którym to szkodzi, ale to nie jest co druga osoba na świecie i jak się jadło makaron 30 lat, to i przez kolejnych 30 nie zaszkodzi.

Makarony bez problemu dostępne w sklepach to: sojowy, ryżowy i kukurydziany. Osobiście używam wszystkich czterech (łącznie ze "zwykłym") zależnie od okazji.

Co ciekawe Biedra ma makaron kukurydziany w cenie "normalnego", bez jakiegoś głupiego podbijania cen, bo"zdrowe", bo "bez glutenu". Niestety, kształty dostępne mają całe dwa.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#6 Post autor: BialySzkwal » 16 wrz 2018, o 10:32

Klatak pisze:
4 wrz 2016, o 19:14
gdyby gluten miał być szkodliwy dla wszystkich to Potwór nie pozwolił popularyzację makaronu z najmakaroniejszej pszenicy durum.
Jest to twierdzenie niezgodne z teorią o stosowanej przez LPS polityce nieinterwencjonizmu.
Naturalna Kofeina pisze:
15 wrz 2018, o 22:57
"jak wszyscy wiemy albo mogli bysmy wiedziec pszenica a konkretniej gluten to niezle paskudztwo jagby trucizna"
[...]
Tak, są ludzie, którym to szkodzi, ale to nie jest co druga osoba na świecie i jak się jadło makaron 30 lat, to i przez kolejnych 30 nie zaszkodzi.
W Polsce jest ich tylko 400000 - licząc samych celiaklików.
Mnie bardziej niepokoi zdolność glutenu do przejścia przez żołądek i dwunastnicę w stanie pozwalającym na wywołanie odpowiedzi immunologicznej, że już o przejściu w tej formie przez ściany jelita nie wspomnę.
Naturalna Kofeina pisze:
Co ciekawe Biedra ma makaron kukurydziany w cenie "normalnego", bez jakiegoś głupiego podbijania cen, bo"zdrowe", bo "bez glutenu". Niestety, kształty dostępne mają całe dwa.
Do tego makaron z biedronki jest niesmaczny (MSZ) i łatwy do rozgotowania.
Naturalna Kofeina pisze:
Serio ktoś jeszcze wierzy w tę bzdurę?
Jesteś na forum ludzi, z których wielu (większość?) wierzy, że świat stworzyła Pijana Wszechmocna Węglowodanowa Istota. W tym kontekscie hipoteza o szkodliwości glutenu nie wydaje się specjalnie mało prawdopodobna. :P
Ostatnio zmieniony 16 wrz 2018, o 10:43 przez BialySzkwal, łącznie zmieniany 1 raz.
Przez V NWBN strasznie się roztyłem...

Obrazek

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#7 Post autor: Naturalna Kofeina » 16 wrz 2018, o 10:40

Kukurydziany? Taki jak i ten z Tesco, czy Netto.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#8 Post autor: BialySzkwal » 16 wrz 2018, o 10:43

Naturalna Kofeina pisze:
16 wrz 2018, o 10:40
Kukurydziany? Taki jak i ten z Tesco, czy Netto.
Tamtych nie próbowałem. ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#9 Post autor: Naturalna Kofeina » 16 wrz 2018, o 11:41

To może po prostu nie pasuje ci kukurydziany w ogóle? Musisz przeprowadzić eksperyment - zjeść makarony kukurydziane z różnych źródeł.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#10 Post autor: BialySzkwal » 16 wrz 2018, o 12:11

Prawdopodpbnie - i dlatego nie będę próbować. ;)
A makaron z biedronki brzmi epicko - nie tak, jak kiełbasa, ale nadal.

Obrazek

Awatar użytkownika
Naturalna Kofeina

#11 Post autor: Naturalna Kofeina » 16 wrz 2018, o 14:25

Najbardziej epickie, to jest mleko z biedronki! Dojenie z lupą i pęsetą.
A ja tam lubię robić doświadczenia na swoim żołądku i kubkach smakowych... pewnie dlatego wyglądam jak wyglądam. ;)

Awatar użytkownika
Asia

#12 Post autor: Asia » 18 wrz 2018, o 12:39

W sumie muszę kiedyś spróbować kukurydzianego, nigdy nie jadłam. Choć teraz to stawiam na makaron w formie nadziewanej- czyli pierogi :)

Odpowiedz

Wróć do „Gotuj z Potworem”