PKLPS bez barier

Koncepcje i propozycje na temat spotu reklamowego o Kościele LPS. Koordynator: Piotr i Artur. Kontakt: biuro@kosciol-spaghetti.pl
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
doradora

PKLPS bez barier

#1 Post autor: doradora » 13 lut 2018, o 16:05

Ostatnio coraz bliższy jest mi temat dostępności dla osób z niepełnosprawnościami.
Zastanawiam się, czy da się bez nadmiernych nakładów pracy poprawić dostępność PKLPS i tym samym zwiększyć zasięg?

Na pewno zauważyliście na fb transkrypcje obrazków dla osób z niepełnosprawnością wzroku, którym fb czytają specjalnie programy.
Może da się takie krótkie opisy wrzucać do postów Kościoła?

Drugą sprawą jest opis wydarzeń ujmujący najczęstsze pytania osób z niepełnosprawnościami, np. czy miejsce jest dostępne i dla kogo.

Proszę o wasze przemyślenia :-)
poniżej filmik, który może wam pomoc zrozumieć co mam na myśli https://m.youtube.com/watch?v=BSDHAEZhc7E

Awatar użytkownika
Morinna
Kontaktowanie:

Re: PKLPS bez barier

#2 Post autor: Morinna » 13 lut 2018, o 19:21

Genialny filmik. W sumie to powinniśmy informować itd.
Zapytam może niegrzecznie ale czy wśród nas są osoby z niepełnosprawnością?
Martyna XD --> siostra miejscowa z miejsca gdzie mieliśmy co roczny zlot I-IV(od 1 do 4) :)

https://in-world-morinna.blogspot.com/

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#3 Post autor: BialySzkwal » 13 lut 2018, o 20:56

doradora pisze:
13 lut 2018, o 16:05
Na pewno zauważyliście na fb transkrypcje obrazków dla osób z niepełnosprawnością wzroku, którym fb czytają specjalnie programy.
Może da się takie krótkie opisy wrzucać do postów Kościoła?
Nie zauważyłem (bo praktycznie go nie używam), ale jestem za i zakładam, że przy wstawianiu grafiki powinna być opcja "alt" w Joomli (CMS na którym stoi strona klps.pl)?
Obrazek

Stwórca wybacza, Darwin nie.

Darwin to pamiętliwy d**ek.

Awatar użytkownika
doradora

#4 Post autor: doradora » 14 lut 2018, o 03:18

Pojęcia nie mam co napisałeś, ale chyba nie to miałam na myśli.
Zobacz tutaj https://m.facebook.com/pg/psiesucharki/ ... l&mt_nav=1

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#5 Post autor: BialySzkwal » 14 lut 2018, o 08:23

doradora pisze:
14 lut 2018, o 03:18
Pojęcia nie mam co napisałeś, ale chyba nie to miałam na myśli.
Zobacz tutaj https://m.facebook.com/pg/psiesucharki/ ... l&mt_nav=1
A, to jestem przeciw. ;)

W internecie robi się to bardziej elegancko, ukrywając transkrypcję przed widzącymi obrazek. Ale kiedy ktoś go nie widzi (niekoniecznie niewidomy - wystarczy, że strona jest mu czytana albo wyświetlana w trybie bez obrazków) - wtedy zamiast obrazka jest jego opis ustawiony jako "alt" (alternatywa do grafiki) podczas umieszczania obrazka.

[edit]

Jest to też rozwiązanie alt dente, bo od lat 90 jest oficjalnie wymagane.

[edit2]

Na forum nie mamy takiej możliwości, ale administrator może ją nam włączyć.
Obrazek

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#6 Post autor: BialySzkwal » 14 lut 2018, o 10:19

BialySzkwal pisze:
14 lut 2018, o 08:23
A, to jestem przeciw. ;)
...za wyjątkiem postów na FB. Z ciężkim sercem, ale FB ustawia "alt" automatycznie, a sztuczna inteligencja nie musi wiedzieć, co jest na obrazku istotne.
Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

#7 Post autor: doradora » 14 lut 2018, o 11:31

zdecydowanie fb nie daje sobie rady z obrazkami i memami, a biorąc pod uwagę, że zacytowana przeze mnie wyżej Pełnoprawna wrzuca również opisy do zwykłych zdjęć, to zdjęcia pewnie też są opisane po dziadosku

niemniej, jako mniej uciążliwe na razie proponuję wprowadzić zalecenie dla Gmin, aby w opisie wydarzenia była informacja o dostępności lokalu

----------------------------------------
jeśli chodzi o pastafarian z niepełnosprawnościami, to wiem o jednym, który niestety zmarł
wydaje się niemożliwe, abyśmy nie mieli wiernych z niepełnosprawnościami

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#8 Post autor: BialySzkwal » 14 lut 2018, o 12:33

doradora pisze:
14 lut 2018, o 11:31
niemniej, jako mniej uciążliwe na razie proponuję wprowadzić zalecenie dla Gmin, aby w opisie wydarzenia była informacja o dostępności lokalu
Jestem za. Również o przystosowaniu toalet.
doradora pisze:
14 lut 2018, o 11:31
wydaje się niemożliwe, abyśmy nie mieli wiernych z niepełnosprawnościami
Przypomniałem sobie przynajmniej jednej osobie z niepełnosprawnością ruchową, ale nie wiem ile mogę napisać. Nie wiem też, czy ma ona status wiernego, czy sympatyka.

W każdym razie mieć możemy - tak na drodze konwersji, jak i utraty sprawności (odpukać).
Obrazek

Awatar użytkownika
Morinna
Kontaktowanie:

#9 Post autor: Morinna » 14 lut 2018, o 16:39

*nie etyczny żarcik* może nie mamy niepełnosprawnych wiernych bo na bieżąco są uzdrawiani?

A tak na poważnie. Może nie wiemy, że mamy lub nie mamy właśnie przez te ograniczenia i brak informacji? Na pewno obowiązek opisu miejsc spotkań pod kontem osób z niepełnosprawnością nam nie zaszkodzi, a nawet postawi nas w lepszym świetle. Była bym za wprowadzeniem takiego czegoś.
Martyna XD --> siostra miejscowa z miejsca gdzie mieliśmy co roczny zlot I-IV(od 1 do 4) :)

Awatar użytkownika
doradora

#10 Post autor: doradora » 14 lut 2018, o 18:39

Gliwice już mają :D

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#11 Post autor: BialySzkwal » 14 lut 2018, o 23:04

doradora pisze:
14 lut 2018, o 18:39
Niepełnosprawnego? :P
Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

#12 Post autor: doradora » 15 lut 2018, o 08:27

opis w wydarzeniu :P

klansman

#13 Post autor: klansman » 20 lut 2018, o 10:10

BialySzkwal pisze:
14 lut 2018, o 23:04
doradora pisze:
14 lut 2018, o 18:39
Niepełnosprawnego? :P

Temat "bez barier" a w temacie "podśmiechujki" z ON ? Super. Zamieniłbyś się ze mną na 24 godziny to by Ci ten uśmiech obrócił się o 180 stopni. Nie ma to jak czuć się dyskryminowanym z powodu przynależności do klps a samemu naśmiewać się z innych. Nawet tutaj gdzie głosi się równość takie "kwiatki" można znaleść.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#14 Post autor: BialySzkwal » 20 lut 2018, o 10:34

klansman pisze:
20 lut 2018, o 10:10
"podśmiechujki" z ON ?
Nie z ON, tylko z kilku kolejnych postów w dyskusji.
Nikt nie kpi sobie tutaj ani z niepełnosprawności, ani z osób niepełnosprawnych.
klansman pisze:
Zamieniłbyś się ze mną na 24 godziny to by Ci ten uśmiech obrócił się o 180 stopni.
Prawdopodobnie.
Tyle że to nie był uśmiech, tylko język skierowany do dorydory ": P", bez spacji: :P
klansman pisze:
Nie ma to jak czuć się dyskryminowanym z powodu przynależności do klps a samemu naśmiewać się z innych. Nawet tutaj gdzie głosi się równość takie "kwiatki" można znaleść.
Tu niestety przyznaję się do winy: parę razy wbijałem na forum szpilkę katolikom.
Np. tutaj: viewtopic.php?p=11733#p11733
Ostatnio zmieniony 20 lut 2018, o 11:05 przez BialySzkwal, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek

Awatar użytkownika
Morinna
Kontaktowanie:

#15 Post autor: Morinna » 20 lut 2018, o 10:40

Ale wstyd zachowaliśmy się dupkowato.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#16 Post autor: BialySzkwal » 20 lut 2018, o 11:10

Morinna pisze:
20 lut 2018, o 10:40
Ale wstyd zachowaliśmy się dupkowato.
Nie mogę się z tym szczerze zgodzić, gdyż nie mam bladego pojęcia, na czym polegała moja niedelikatność i jakie konkretnie uczucia zostały przez to urażone.

Ciężko mi uwierzyć, że byłem mniej delikatny niż dowolny pastafarianin noszący
Obrazek
w miejscu publicznym.

Oczywiście jeśli zrozumiem, grzecznie przeproszę i będę prosić o wybaczenie.
Obrazek

klansman

#17 Post autor: klansman » 20 lut 2018, o 11:40

Temat "bez barier" czyli o ON. Koleżanka napisała że Gliwice już mają, a Ty pytasz czy niepełnosprawnego. Nie jest to wcale śmieszne. Brzmi to tak jakbyśmy byli jakimiś okazami i w końcu ktoś jednego ściągnął. I teraz poprawi się wizerunek KLPS bo zapraszają ON. Tak prezentuje się ten temat. My ON nie jesteśmy nienormalni. Niepełnosprawny to nie odmieniec. Traktujcie nas tak jak osoby pełnosprawne. Między innymi przez takie postrzeganie nie lubię oouszczać domu. Pamiętajcie że ON to nie tylko osoba na wózku. Założe się o wielką miche makaronu że na Waszych zjazdach minimum 10% to ON. Ale tego nie widać gołym okiem. Jesteśmy wszędzie i (niestety) jest nas coraz więcej.

Awatar użytkownika
Empelon

#18 Post autor: Empelon » 20 lut 2018, o 12:31

klansman pisze:Koleżanka napisała że Gliwice już mają, a Ty pytasz czy niepełnosprawnego. Nie jest to wcale śmieszne.
No bo tak z kontekstu "niby wynikało" ;) i Szkwał żartem zwrócił na to uwagę (na dwuznaczność językową). Nie widzę w tym żadnej drwiny z ON, a wręcz przeciwnie, widzę potraktowanie niepełnosprawnych jak każdego innego. Przecież gdyby temat był np o osobach wysokich (albo niskich, grubych, łysych, etc.) i na stwierdzenie "W Gliwicach już mają" ktoś by zapytał "Wysokich?" to co - wysocy mają się obrazić?

Oczywiście, czymś innym jest żartować z wysokich a zupełnie czym innym żartować z niepełnosprawnych, ale tutaj nie dopatruję się żartu z ON tylko z drobnej nieprecyzyjności językowej.
klansman pisze:Założe się o wielką miche makaronu że na Waszych zjazdach minimum 10% to ON. Ale tego nie widać gołym okiem.
Nie wiem czy 10%, ale tak, mogę potwierdzić, że na zjeździe są osoby niepełnosprawne i większość ich niepełnosprawności nie zauważa. Ale z jednej strony jak już to "wychodzi" to nikt z tego nie drwi, a z drugiej strony te osoby mają do siebie pewien dystans i nie obrażają się za każdym razem, gdy ktoś w żarcie użyje tego zakazanego słowa na "n".
Niech Wasz makaron zawsze będzie gorący a piwo zimne.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#19 Post autor: BialySzkwal » 20 lut 2018, o 12:44

klansman pisze:
20 lut 2018, o 11:40
My ON nie jesteśmy nienormalni. Niepełnosprawny to nie odmieniec. Traktujcie nas tak jak osoby pełnosprawne.
Chyba rozumiem co chcesz powiedzieć,). Moimi słowami: niepełnosprawny to OSOBA, o takiej samej godności i prawach (w sensie moralnym), jak pełnosprawny. Dobrze zrozumiałem?
klansman pisze:
Koleżanka napisała że Gliwice już mają, a Ty pytasz czy niepełnosprawnego.
Zwróć uwagę, że chwilę wcześniej wywiązała się dyskusja na temat tego, czy w KLPS są ON. W domyśle, czy istnieje problem barier w dotarciu na spotkanie, dostępie do informacji, itp.
klansman pisze:
Brzmi to tak jakbyśmy byli jakimiś okazami i w końcu ktoś jednego ściągnął.
Dokładnie tak to dla mnie zabrzmiało - stąd też mój żart. Z absurdalnejgo sposobu interpretacji ("to teraz szybko kolekcjonujemy ON"), nie z ON.
Niby mogłem napisać "brzmi to tak jakbyśmy zbierali niepełnosprawnych", ale uznałem, że brzmiałoby to sztucznie i protekcjonalnie, a sens postu wystarczająco jasno wynika z kontekstu.
klansman pisze:
I teraz poprawi się wizerunek KLPS bo zapraszają ON.
Nie sądzę, żeby dla większości pełnosprawnych ruchowo istotnie poprawiło to wizerunek.
Prędzej stawiałbym na możliwość rekrutowania ON dzięki zniesieniu barier.
klansman pisze:
Pamiętajcie że ON to nie tylko osoba na wózku. Założe się o wielką miche makaronu że na Waszych zjazdach minimum 10% to ON. Ale tego nie widać gołym okiem. Jesteśmy wszędzie i (niestety) jest nas coraz więcej.
Skąd masz pewność, że nie rozmawiasz właśnie z jedną z takich ON? ;) Oczywiście wychodząc poza niepełnosprawność ruchową czy narządów zmysłów. Chociaż jeśli liczyć okulary...
Obrazek

klansman

#20 Post autor: klansman » 20 lut 2018, o 13:44

Nie odróżniam kiedy ktoś mówi w "żartach" a kiedy żeby dowalić. W szczególności że w większości takich zdarzeń jak już się burza robi to zawsze jest tłumaczenie że to tak dla żarciku, że źle zrozumiałem. Jakiś czas temu jak jeszcze sprzedający mógł wystawić komentarz kupującemu (allegro), wystawiłem negatywa za zakup. Sprzedawca odwdzięczył mi się tym samym pisząc dosłownie "kaleka pomylił aukcje". Ja jestem kaleką, super nie ? Brzmi dumnie. Napisałem do allegro prośbę o usunięcie tego słowa bądź zastąpienie go innym. Allegro mi odpisało że to nie jest obraźliwe tylko normalne określenie osoby niepełnosprawnej.
Członków KLPS wiele osób nazywa dziwakami, głupkami, prześmiewcami itp. Jeśli jakiś członek podejdzie do wyznania na luzie, nie wierzy w to, po prostu go to bawi i umila czas to ma to gdzieś. Niech mówią co chcą. Ale jeśli ktoś w to wierzy, wchodzi w to na serio no to już boli. Przejrzałem całe Wasze forum. I w wielu miejscach można przeczytać że poniektóre osoby to boli. Nagłówki w gazetach o fałszywej religi, decyzje sądu, negatywne komentarze. Jednych to boli, inni mają z tego beke tak jak z makaronowego potwora. Ale tu są, przychodzą na spotkania bo chcą okazać bunt wobec 'jedynej i słusznej religi'.
Tak samo jest z ON. Jedni mają gdzieś swoją niepełnosprawność bo im ona nie przeszkadza a inni do tego podchodzą poważnie bo choroba daje znać nawet podczas oddychania. Jeden się cieszy bo w weekend spotkanie pastafarian a w mieszkaniu obok inny się cieszy bo mu sonde z żołądka wyciągli i skończą się codzienne tortury związane z karmieniem. Dobra nie zanudzam już, 50% mojego dnia to rzeczy związane z ON stąd tyle tego wylewa się. Teraz mnie akurat wiozą do lekarza :-) Później browar z kolegą po wylewie. A niech będzie: "Kaleki idą się bawić" ;-) Ramen !

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#21 Post autor: BialySzkwal » 20 lut 2018, o 17:34

klansman pisze:
20 lut 2018, o 13:44
Nie odróżniam kiedy ktoś mówi w "żartach" a kiedy żeby dowalić.
Zapewniam Cię, że w przedmiotowej sytuacji nie było intencji, żeby komukolwiek dowalać. Ani konkretnej ON (o obecności na forum ON nawet nie wiedzieliśmy), ani ON jako abstrakcyjnej grupie osób, ani OP nazywając ją ON (co byłoby zresztą przy okazji dowaleniem ON).
Najbliżej osoby której "celowo dowaliłem" jest doradora, bo to z jej postu żartowałem.

Jeśli chodzi o sytuację na Allegro - nie znam całej sprawy, ale na intencje sprzedającego może jasno wskazywać to, czy niepełnosprawność miała znaczenie przy tej transakcji. Miałaby np. w przypadku osoby niewidomej która nie mogła obejrzeć grafiki.

Natomiast tłumaczenie zespołu Allegro... Cóż, słowo "kaleka" jest słowem obraźliwym głównie dlatego, że część OP uważa ON za coś gorszego. Więc kiedy chcą kogoś (zwykle OP) obrazić, używają terminu oznaczającego ON.
Zwróć uwagę, że słowa "debil", "kretyn" i "imbecyl" pierwotnie były terminami oznaczającymi osoby z upośledzeniem umysłowym.

Tak więc Allegro paradoksalnie odpowiedziało Ci dokładnie to, co przynajmniek niektóre ON chcą przekazać OP: niepełnosprawność (tu "kalectwo") to nic złego, wstydliwego itd.

Na marginesie, dla mnie główną zaletą terminu "osoba z niepełnosprawnością" jest jego mała przydatność jako wyzwiska (po prostu ciężko się to krzyczy), więc może dłużej zachowa on swoją neutralność.
klansman pisze:
20 lut 2018, o 13:44
w mieszkaniu obok inny się cieszy bo mu sonde z żołądka wyciągli i skończą się codzienne tortury związane z karmieniem. Dobra nie zanudzam już, 50% mojego dnia to rzeczy związane z ON stąd tyle tego wylewa się
Chciałbym powiedzieć, że współczuję/nie zazdroszczę/to przykre, ale na filmie podpiętym w pierwszym poscie tematu wyraźnie było zaznaczone, że to niewłaściwe. Nie wiem więc co odpowiedzieć. Skorzystam zatem z tego, że tu jesteś: co Twoim zdaniem powinienem powiedzieć ON (lub o ON) w takiej sytuacji? Gdyby sytuacja dotyczyła jakiegoś chwilowego problemu OP, odpowiedziałbym tak, jak chciałbym to zrobić w tej sytuacji.
Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

#22 Post autor: doradora » 20 lut 2018, o 21:30

Matko Makaronowa, człowiek chce dobrze, a wychodzi jak zwykle.
Czy ja również mam za co przepraszać bądź wyjaśniać swoje intencje? Czuję, że tak, że mnie posądzono o chęć zrobienia PR na osobach z niepełnosprawnościami.

Otóż nie taka była moja intencja! Pisząc o "zwiększaniu zasięgu" miałam na myśli dotarcie z informacją o spotkaniach do ON (poprzez transkrypcję) lub też ułatwienie pojawienia się na spotkaniu, na przykład poprzez dodanie informacji o braku barier architektonicznych w lokalu.

Na ironiczną wypowiedź Szkwała obruszyłam się w duchu, ale postanowiłam wyjaśnić jednym zdaniem, co miałam na myśli.
Moja nieprecyzyjna wypowiedź wynikała z tego, że chciałam się jak najszybciej pochwalić! a tu taka kupo-zawierucha :oops:

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#23 Post autor: BialySzkwal » 20 lut 2018, o 22:40

doradora pisze:
20 lut 2018, o 21:30
Matko Makaronowa, człowiek chce dobrze, a wychodzi jak zwykle.
Uważam, że dobrze zrobiłaś w ogóle podnosząc temat. Osobiście wstawiam na swoich stronach parametry "alt" do grafiki, ale dotąd robiłem to z myślą o trybie tekstowym, a nie o ON. Gdybym wcześniej [współ]organizował wydarzenie (niekoniecznie związane z KLPS), nie przyszłoby mi na przykłat do głowy zamieszczenie informacji o dostępności.

A z dyskusji na temat naszego (mam nadzieję) nieporozumienia też może coś konstruktywnego jeszcze wyniknąć.
Obrazek

klansman

#24 Post autor: klansman » 21 lut 2018, o 01:02

Oka, zakończmy tą "kupo-zawieruche". Spotkania bez barier nie zależą od Was tylko od przystosowania lokalu. A żeby dojechać wózkiem do lokalu trzeba pokonać niepokonane bo jesteśmy "sto lat za murzynami". Tak na serio to bez pomocy osób trzecich nie "dokulam się" nawet do najbliższego sklepu. Znowu nudze :)

Awatar użytkownika
doradora

#25 Post autor: doradora » 21 lut 2018, o 07:07

klansman, mamy realny wpływ na spotkania bez barier, możemy ich na przykład nie robić w piwnicy ;)
no ale trzeba o tym mówić jak najwięcej, bo jesteśmy strasznymi ignorantami niestety i często brakuje nam pomyślunku

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#26 Post autor: BialySzkwal » 21 lut 2018, o 09:42

Może się mylę, ale IMHO nawet samo umieszczenie w przestrzeni publicznej informacji "lokal nie jest dostępny dla ON" będzie publicznym zwróceniem uwagi na tradycyjnie zamiatany pod dywan problem. Oraz promowaniem nowego standardu informowania o wydarzeniach.
doradora pisze:
21 lut 2018, o 07:07
jesteśmy strasznymi ignorantami niestety i często brakuje nam pomyślunku
Przykład z życia wzięty: jakiś czas temu z okazji Święta Niepodległości (a może rocznicy Powstania Warszawskiego - nie pamiętam) pewna instytucja zorganizowała uroczystość, na którą zaprosiła weteranów PW. Uroczystość miała formę "standing party". Niestety nikt nie skojarzył, że weteran PW choćby tylko z racji swojego wieku nie może zbyt długo stać, a czym może być dla niego utrudniony dostęp do toalety, nie muszę chyba wspominać.
(O sytuacji powiedział mi krewny jednego z weteranów.)
Obrazek

klansman

#27 Post autor: klansman » 21 lut 2018, o 10:43

BialySzkwal pisze:
21 lut 2018, o 09:42
Może się mylę, ale IMHO nawet samo umieszczenie w przestrzeni publicznej informacji "lokal nie jest dostępny dla ON" będzie publicznym zwróceniem uwagi na tradycyjnie zamiatany pod dywan problem. Oraz promowaniem nowego standardu informowania o wydarzeniach.
doradora pisze:
21 lut 2018, o 07:07
jesteśmy strasznymi ignorantami niestety i często brakuje nam pomyślunku
Przykład z życia wzięty: jakiś czas temu z okazji Święta Niepodległości (a może rocznicy Powstania Warszawskiego - nie pamiętam) pewna instytucja zorganizowała uroczystość, na którą zaprosiła weteranów PW. Uroczystość miała formę "standing party". Niestety nikt nie skojarzył, że weteran PW choćby tylko z racji swojego wieku nie może zbyt długo stać, a czym może być dla niego utrudniony dostęp do toalety, nie muszę chyba wspominać.
(O sytuacji powiedział mi krewny jednego z weteranów.)
Takich kwiatków jest na pęczki. Komitety wyborcze bywają nie dostosowane, z jednej strony apelują do wszystkich
aby głosowali a z drugiej nie dostosują lokalu i likwidują głosowanie korespondencyje :evil:
Urząd Miasta hucznie ogłasza zlikwidowanie barier montując winde dla wózkowiczów ale nikt nie pomyślał żeby obniżyć krawężnik przed budynkiem.
Poczta "dostosowana". Jest dzwonek, po naciśnięciu go zjawia się pracownik ze schodołazem. Super, tylko żeby nacisnąć ten dzwonek trzeba pokonać 2 schody :-) Niby mały problem bo można kogoś poprosić o naciśnięcie ale zawsze to uzależnienie od osób trzecich.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#28 Post autor: BialySzkwal » 21 lut 2018, o 11:55

klansman pisze:
21 lut 2018, o 10:43
likwidują głosowanie korespondencyje :evil:
Nawet nie wiedziałem, a tak niedawno się cieszyłem, że polska demokracja jest na poziomie XX w...
Obrazek

Awatar użytkownika
Pablo-28

#29 Post autor: Pablo-28 » 22 lut 2018, o 15:49

Dyskusja stara jak niepełnosprawności.
Uprzedzę pytania i pewne komentarze. Pracuję w "służbie zdrowia" i mam stałą styczność z niepełnosprawnościami w różniastym zakresie. Od chwilowych po te trwałe. Od upośledzeń umysłowych przez niedowidzenie po paraliże itd. itp.
Onegdaj na pewnej konferencji miałem przyjemność spotkać człowieka z Warszawy ze stowarzyszenia osób niepełnosprawnych -nazwiska nie pamietam. Było to bardzo ciekawe spotkanie i pokazanie dystansu do swojej niepełnosprawności (człowiek na wózku)
Tak więc pojęcie mam.
I tu zawsze są problemy. Jedni mówią - nie patrz na nas jak na niepełnosprawnych (ale dostosuj wszystko do nas)
inni mówią - halo - jestem niepełnosprawny - mi się wszystko należy bo jestem niepełnosprawny.

A tu czasami właśnie chodzi o takie rzeczy jak te w temacie. Przychodzi gość i mówi - słuchajcie mamy taki problem bo przydałby się opis, a go nie ma.
Tego brakuje.

Bo kwestie dostosowania wejść do budynków, chodników itd to rzecz wiadoma.
Niestety jeszcze nie wszędzie udało się dostosować do tych wymagań ( przykład poczty głównej w moim mieście, ON czy matka z dzieckiem może wejść podjazdem do części, a reszta po schodach.....)
Niby są schodołazy ale jakoś nie ma obsługi lub zepsute itd

Tyle, że tu trzeba uczyć nowe pokolenia bo Ci starzy zawsze będą mieć dystans. Kiedyś ON byli izolowani. Ale za to mogli swobodnie pracować.
Teraz sa szkoły integracyjne. ON widać na ulicach i juz nie jest to sensacją jak jeszcze 20 lat temu.

Na szybko rozwinę temat izolacji i pracy - mój ojciec jako pełnosprawny pracował kiedyś w spółdzielni inwalidów - i to było idealne miejsce dla ON - i nie nie mówię tu o izolacji, a raczej o idealnie stworzonych warunkach do pracy i do opieki nad nimi (pielegniarka, rehabilitanci, obiekt dostosowany dla ich potrzeb i możliwości wykonywania czynności)

To się rozwinąłem. Konsensus jest taki, że trzeba mówić, rozmawiać i nie obrażać się o drobiazgi. Obie strony muszą to zrozumieć ( nie wytłumaczysz ile to cierpienia np sonda lub porażenia osobie która tego nie zaznała) i być wyrozumiałe.

Ramen
https://www.facebook.com/rekodzielnia.szydelkownia/

Polecam tym, którzy by chcieli fajne rzeczy z włóczki

klansman

#30 Post autor: klansman » 22 lut 2018, o 18:13

Pablo-28 pisze:
22 lut 2018, o 15:49
ON widać na ulicach i juz nie jest to sensacją jak jeszcze 20 lat temu.
Nie zgodze się. Sensacją nie są Ci co mają niewidoczną niepełnosprawność. A ci z widoczną są sensacją. Zapytaj matki co mają dzieci z downem, zapytaj ludzi z wodogłowiem. Samo gapienie to już sensacja bo inny idzie. Na swoim przykładzie, sytuacja z wtorku. Ja na wózku plus kolega po wylewie z lewostronnym paraliżem. Chodzi ale kuleje, ręką w ogóle nie rusza. Mnie na wózku pchał zdrowy kolega a ten po wylewie szedł pod rękę z koleżanką. Staneliśmy przed przejściem dla pieszych i już "lament" jakiś starszych kobiet. Oj jaki biedny, taki młody a na wózku, jak ty sobie rade dasz w życiu, biedaku itd. To nie są jakieś wyjątki, to się zdarza bardzo często. W lokalu z kolei "przyczepili" się do kolegi. A co ci się stało, czemu masz tak śmiesznie rękę i inne głupie pytania.
Pablo-28 pisze:
22 lut 2018, o 15:49

Na szybko rozwinę temat izolacji i pracy - mój ojciec jako pełnosprawny pracował kiedyś w spółdzielni inwalidów - i to było idealne miejsce dla ON - i nie nie mówię tu o izolacji, a raczej o idealnie stworzonych warunkach do pracy i do opieki nad nimi (pielegniarka, rehabilitanci, obiekt dostosowany dla ich potrzeb i możliwości wykonywania czynności)
Bardzo fajnie napisałeś. TO BYŁO IDEALNE MIEJSCE DLA ON. Było bo spółdzielnie polikwidowali. W większych miastach po sztuce się coś zachowało. Teraz są tzw. zakłady pracy chronionej. Ale one nie mają za wiele wspólnego z idealnymi warunkami dla ON. Tam masz po prostu mieć orzeczenie o niepełnosprawności żeby pracodawca mógł pobierać kase z pfronu i być zdrowy bo masz zasuwać jak osoby pełnosprawne.

Odpowiedz

Wróć do „Promocja Pastafrianizmu”