Lista tematów na Synod I Toruński

eventy, relacje, planowanie i organizacja akcji Ekip LPS.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
doradora

Re: Lista tematów na Synod I Toruński

#31 Post autor: doradora » 13 wrz 2017, o 10:05

propozycja tematu z działu Rady Języka: używanie słów z dodatkiem "pasta" jako niezrozumiałe dla innowierców oraz stosowanie określenia "pastafarianie" jako nieczytelne i nieprzynoszące skutków ewangelizacyjnych
podobnie: pirackie przebrania jako niekojarzące się z Potworem - co robić

chodzi o to, że jak ostatnio byliśmy na spotkaniu w Opolu (na festiwalu wina piwa i sera) i Wielebny Artur (Zwierz) powiedział w czasie konkursu do mikrofonu, że jest pastafarianem, to nie wywarł żadnego wrażenia, został całkowicie zignorowany, podejrzewam, że większość zrozumiała rastafarian i stwierdziła, że Zwierzu trawkę lubi

Awatar użytkownika
Morinna
Kontaktowanie:

#32 Post autor: Morinna » 13 wrz 2017, o 10:28

Prawda słowo Pastafarianin dla nie wtajemniczonych brzmi jak rastafarianin albo kojarzy się dosyć mocno.
Martyna XD --> siostra miejscowa z miejsca gdzie mamy co roczny zlot :)

https://in-world-morinna.blogspot.com/

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#33 Post autor: BialySzkwal » 13 wrz 2017, o 10:34

Sądzę że problem leży w naszym podejściu do PR, nie w sferze językowej. "Pastafarianie" to słowo międzynarodowo przyjęte na określanie wyznawców LPS i nie chciałbym tego zmieniać. Kiedyś był taki potworek "ustawa o czystości języka" który wymagałby spolszczenia go do np. "makaronowcy" - IMHO to nie jest dobry kierunek.

Zamiast zmieniać już przyjęte słowa, należy zwiększyć naszą obecność w mediach i odpowiednio używać słowa już posiadane - np. zamiast "jestem pastafarianinem" mówić "należę do Kościoła Latającego Potwora Spaghetti skupiającego polskich pastafarian".

Jeśli chodzi zaś o wystąpienie Zwierza - to uważam, że to dobrze, że nie wzbudziło sensacji. Do tego dążymy aby "jestem pastafarianinem" było równie sensacyjne jak "jestem katolikiem". Inna sprawa, że biorąc pod uwagę okoliczności warto było raczej podkreślić istotność piwa w liturgii KLPS. ;) To że ktoś jest jakiegoś wyznania jest mało interesujące, ale ciekawostki o tym wyznaniu już mogą być.
Morinna pisze:
13 wrz 2017, o 10:28
Prawda słowo Pastafarianin dla nie wtajemniczonych brzmi jak rastafarianin albo kojarzy się dosyć mocno.
Przypadek? Nie sądzę.
Obrazek

Stwórca wybacza, Darwin nie.

Darwin to pamiętliwy d**ek.

Awatar użytkownika
Papież_Piotr
Administrator

#34 Post autor: Papież_Piotr » 13 wrz 2017, o 10:40

Zgodzę się tutaj z BiałymSzkwałem. Za 2000 lat będzie lepiej i każdy będzie znał znaczenie tego słowa. :)
Trzeba siać... :)

Poza tym nie wiem czego się spodziewaliście, kiedy Zwierz wyznał, że jest Pastafarianinem? Okrzyków radości, rzucanie jajkiem ? :)

Ale temat możemy śmiało dorzucić do listy...
----------
Naczelny Przełożony, Radny, Przełożony gminy, Wielebny
Piotr :)

Dodatkowo magister, prezes :)

Awatar użytkownika
Asia

#35 Post autor: Asia » 13 wrz 2017, o 11:00

Nie jestem pewna czy to temat na Synod, znaczy raczej bym rzuciła temat tu na forum i na fejsie, czekając na ciekawe pomysły, dopiero jeśli będą propozycje, to można dyskutować nad nimi, czy przyjąć.

Awatar użytkownika
Morinna
Kontaktowanie:

#36 Post autor: Morinna » 13 wrz 2017, o 11:07

BialySzkwal pisze:
13 wrz 2017, o 10:34
Kiedyś był taki potworek "ustawa o czystości języka" który wymagałby spolszczenia go do np. "makaronowcy" - IMHO to nie jest dobry kierunek.
Określenie makaronowcy skojarzyło mi się z narodowcami nie wiem dlaczego xD lepiej być już kojarzonym i mylonym z rasta gdzie to sympatyczni i spokojni ludzie.
Wydaje mi się, że najlepszym sposobem na większą reklamę było by nawrócić jakąś gwiazdę polskiego show biznesu, najlepiej dosyć znaną i rozpoznawalną bez skandali lub taką co ma zamiar zaprzestać skandalować i by opowiadał/a o swoim nawróceniu.
Scientolodzy nawrócili kilka gwiazd i tym też zyskali na popularności

Awatar użytkownika
doradora

#37 Post autor: doradora » 13 wrz 2017, o 11:47

chętnie wyjaśnię wam na synodzie o co mi chodzi, teraz nie mam czasu na dyskusję na forum niestety

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#38 Post autor: BialySzkwal » 13 wrz 2017, o 14:25

Ale może coś dasz radę w nowym wątku? Do Synodu jeszcze trochę czasu...
Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

#39 Post autor: doradora » 13 wrz 2017, o 15:34

ok, spróbuję, jak się ogarnę

Awatar użytkownika
doradora

#40 Post autor: doradora » 14 wrz 2017, o 10:45

kolejny pomysł:
jak policzyć pastafarian bez tworzenia "rejestrów"
jak i czy rejestrować obecność na spotkaniach?

liczenie pastaparafian kiedyś chodziło Papieżom po głowie, ale chyba nigdy nie doszło do skutku bądź było nieskuteczne
zastanawiałam się dzisiaj rano czy może nie byłoby sensownym zapisywać jakoś obecności na spotkaniach, ponieważ było to przed świtem, to nie bardzo pamiętam jaki miałam cel tego notowania...

Awatar użytkownika
Asia

#41 Post autor: Asia » 14 wrz 2017, o 11:16

Notowanie obecnych na spotkaniach nie jest dobrym pomysłem, bo część z tych osób może wcale nie chce zostać Pastafarianami. Był pomysł certyfikatów i dobrowolnego zapisywania się na listę, myślę że to najbardziej rozsądne rozwiązanie.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#42 Post autor: BialySzkwal » 14 wrz 2017, o 11:23

KRK zlicza liczbę obecnych na mszy, z których też nie wszyscy chcą być katolikami, więc nie widzę problemu.
Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

#43 Post autor: doradora » 14 wrz 2017, o 12:09

Asiu, z tym certyfikatem to też taki średni pomysł - jeśli miałby służyć do ewidencjonowania, bo nie dość, że płatny (sekta! kasę wyciąga!) to jeszcze nie za bardzo jest on komukolwiek potrzebny
ja nie miałabym z nim co zrobić, na ścianie nie powieszę

Szkwał, rzeczywiście można zliczać osoby obecne na spotkaniu i raportować jednej osobie w celach statystycznych, jeszcze nie wiem do czego można taką daną wykorzystać, ale zbierać dane można, wystarczy excel i krótkie wiadomości od Wielebnych prowadzących spotkania
bardziej mi chodziło o "monitorowanie" (brakuje mi neutralnych słów) częstotliwości przychodzenia na spotkania, czy ktoś był raz, czy przychodzi rzadko, czy bywa zawsze
ja wiem, że jak na spotkanie przychodzą stale te same 4 osoby, to taka analiza nie jest potrzebna

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#44 Post autor: BialySzkwal » 14 wrz 2017, o 12:55

Nie wiem czy "lista obecności" (bo rozumiem że o tym piszesz) jest dobrym pomysłem. Pomijając kwestie prywatności, to są wrażliwe dane osobowe, więc będzie kopanie się z koniem - tzn GIODO - że jako związek wyznaniowy mamy prawo je przetwarzać, ale najpierw GIODO musi nam taki zbiór danych zarejestrować...
Poprzestałbym na zliczaniu osób na spotkaniach.

A po zarejestrowaniu w GIODO zbioru danych zacząłbym zbierać deklaracje o wstąpieniu do KLPS. Moglibyśmy tam też umieszczać adnotacje o zaliczonych obrzędach przejścia jak już się na jakieś zdecydujemy.
Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

#45 Post autor: doradora » 14 wrz 2017, o 14:30

jak zwykle zapomniałam o GIODO (swoją drogą właśnie jakaś nowela jest "na tapecie")

nie wiem czy chodziło mi o listę obecności, na pewno nie o tajne notatki wielebnych ;P

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#46 Post autor: BialySzkwal » 14 wrz 2017, o 19:29

Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#47 Post autor: Asia » 17 wrz 2017, o 14:09

Lista i certyfikat to takie trochę odrębne sprawy. Założenie było takie, że każdy za darmo może się wpisać na listę, a certyfikat to sprawa opcjonalna i został wymyślony, bo były osoby które chciały takie coś powiesić na ścianie lub włożyć do teczki z dokumentami, ja sama chętnie taki certyfikat zakupię.

Awatar użytkownika
Morinna
Kontaktowanie:

#48 Post autor: Morinna » 18 wrz 2017, o 21:12

Ano certyfikat to nie taki zły pomysł jak nie będzie obowiązkowy.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#49 Post autor: BialySzkwal » 18 wrz 2017, o 21:53

Było - nie było w US za głupie zaświadczenie o niezaleganiu z podatkiem też się płaci, u lekarza za zaświadczenie o możliwości uprawiania sportu - też, nie wspominając ile kosztuje "co łaska" u poniektórych duchownych...
Obrazek

Awatar użytkownika
Asia

#50 Post autor: Asia » 19 wrz 2017, o 12:50

Płatny musi być, bo przecież ktoś musi ponieść koszty papieru i druku oraz wysyłki.

Parmenides

#51 Post autor: Parmenides » 21 wrz 2017, o 08:29

GIODO i tak będzie największym problemem, gdyż są to tzw. dane wrażliwe, czyli dotyczące wyznawanej religii. Takie dane muszą być przechowywane w szczególny sposób. Zarejestrowane religie mają pod tym względem wiele ułatwień, więc myślę, że z listą wyznawców będzie trzeba poczekać do rejestracji.
Certyfikaty można wystawiać pod warunkiem, że nie będzie ich listy (chyba, że same numerki certyfikatu bez określenia kto go otrzymał).

Awatar użytkownika
doradora

#52 Post autor: doradora » 21 wrz 2017, o 09:45

a jakby podejść do tematu certyfikatów jak do sprzedaży dewocjonalia spersonalizowanego? bo jak z GIODO i danymi osobowymi radzi sobie zwykły sklep internetowy?

Awatar użytkownika
Empelon

#53 Post autor: Empelon » 21 wrz 2017, o 10:02

doradora pisze:jak z GIODO i danymi osobowymi radzi sobie zwykły sklep internetowy?
Żeby kupić sobie dewocjonalia w Internecie nie trzeba być wyznawcą jakiejkolwiek religii. Więc sklep prowadzi bazę KUPUJĄCYCH a nie WYZNAWCÓW tej czy innej religii.
W przypadku wydawania certyfikatów - tutaj już mówmy o deklaracji przynależności do religii - więc mamy dane wrażliwe.

Można by z góry określić, że kupienie certyfikatu nie wiąże się z wyznawaną wiarą - ale wtedy traci to jakikolwiek sens. Tym bardziej, że certyfikaty miały być tylko dodatkiem do bazy pastafarian.
Niech Wasz makaron zawsze będzie gorący a piwo zimne.

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#54 Post autor: BialySzkwal » 21 wrz 2017, o 10:05

Sklep internetowy zwykle olewa sprawę.

Ale żeby było prawilnie możemy wdrożyć zabezpieczenia i zgłosić bazę w GIODO. Jeśli dobrze pamiętam, do bazy papierowej zabezpieczenia nie są takie straszne.
Obrazek

Awatar użytkownika
Zwierz

#55 Post autor: Zwierz » 25 wrz 2017, o 13:08

Możemy sobie ewentualnie powołać ABI (Administratora Bezpieczeństwa Informacji - osoba), zamiast być ADO (Administratorem Danych Osobowych - fundacja). Wtedy nie musimy wysyłać zgłoszeń do GIODO. Ale czy mamy osobę, która to ogarnie i wystawi się na ostrzał - aktualnie wprowadzam politykę bezpieczeństwa informacji w moim stowarzyszeniu i jest to niesamowicie upierdliwe - ustawa jest z 1997r. i trzeba uważać, żeby przypadkiem nie kserować plików w Exelu :P Co prawda GIODO nie jest jakąś straszną instytucją, ale przy sterowaniu politycznym, może nam kuku zrobić, jako jedynym.

Odpowiedz

Wróć do „Organizujmy się”