Co z rejestracją?

W tej kategorii zapraszamy Was do pisania swoich przemyśleń oraz zamieszczania pomysłów na to, co Kościół Latającego Potwora Spaghetti mógłby robić po oficjalnym zarejestrowaniu jako Związek Wyznaniowy.
Odpowiedz
Wiadomość
Autor
Marek_Kacz

#1 Post autor: Marek_Kacz » 31 paź 2012, o 11:39

Trzymiesięczny termin przewidziany na podjęcie decyzji o rejestracji Polskiego Kościoła LPS przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji już minął.
Od złożenia wniosku minęło ustawowe maxymalne 3 m-ce więc odpowiedź już powinna być.
Wydaje mi się, że ten termin jest dla Ministerstwa nieprzekraczalny a wszelkie nieścisłości i braki formalne we wniosku usunięte przez wnioskodawcę w trakcie biegnięcia tego terminu nie powinny "resetować" kalendarza.
Czyżbym byłó w błędzie?
Może pora na oficjalne zapytanie?
Odpowiedź w ustawowym terminie - jaka by nie była - należy nam sie jak psu zupa!

Ponoć żyjemy w Państwie Prawa i ponoć zobowiązuje ono WSZYSTKICH do Jego przestrzegania!

Eeeeeech, znowu się rozmarzyłem...

RAmen!

Awatar użytkownika
Ojciec_Założyciel
Administrator

#2 Post autor: Ojciec_Założyciel » 31 paź 2012, o 16:28

Marek,

wszystko napisane jest tutaj: http://kosciol-spaghetti.pl/home/item/4 ... alszy.html

Pierwszą odpowiedź od urzędu już dostaliśmy na początku Września. Po wysłaniu sprostowania, co zrobiliśmy 5 Września, urząd ma kolejne 3 miesiące na odpowiedź, czyli do 5 Grudnia.
----------
Ojciec Założyciel Piotr I

Marek_Kacz

#3 Post autor: Marek_Kacz » 31 paź 2012, o 18:43

Właśnie nie byłem pewien jak takie uzupełnienie braków formalnych jest traktowane przez właściwy przepis.
Na zdrowy rozum to termin w jakim jest zobligowane Ministerstwo do odpowiedzi nie powinien być przedłużany sprawami wyjaśnionymi przed jego upływem.

Ale nie wziąłem poprawki na realia kraju w którym żyjemy...

pooh

#4 Post autor: pooh » 1 lis 2012, o 23:38

Poleganie na "zdrowym rozumie", "zdrowym rozsądku" i innych podobnych subiektywnych odczuciach jest obarczone poważnym ryzykiem popełnienia błędu. To tak na marginesie.

Również na marginesie: adminie, nazwy miesięcy piszemy małą literą, zatem 5 września, a nie "5 Września".

Marku: termin 3 miesięcy od złożenia wniosku obowiązuje tylko wtedy, gdy nie stwierdzono braków lub uchybień w treści wniosku. Patrz: art. 34 ust. 1 ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania. Tak więc tylko ci się wydawało, że to termin nieprzekraczalny.

Procedura rejestracji podlega przepisom Kodeksu postępowania administracyjnego i tych przepisów musimy się trzymać (zarówno my, jak i Ministerstwo). Żyjemy w państwie prawa.

W pierwszej chwili wydawało mi się, że wezwanie do uzupełnienia papierów powoduje zawieszenie postępowania i wówczas okresem niewliczanym do terminu załatwienia sprawy jest tylko czas oczekiwania Ministerstwa na uzupełnienie braków. Wtedy mielibyśmy 3 miesiące i, powiedzmy, 1 tydzień. Znając jednak relacje o 1,5-rocznej procedurze rejestrowania związku wyznaniowego (link do artykułu podałem gdzieś w komentarzach, dla porządku podaję go poniżej), poszukałem podstaw prawnych takiej sytuacji i, niestety, chyba znalazłem - wyrok NSA z 2008.09.12 sygn. akt II OSK 1012/07. Zaznaczam przy tym, że nie jestem ani prawnikiem, ani nawet administratywistą (mój Potworze, co za potworna nazwa dla zawodu).

Otóż zgodnie z interpretacją NSA, termin należy liczyć od dnia złożenia wniosku, jeżeli wniosek ten czyni zadość wymaganiom ustalonym w przepisach prawa. W przypadku natomiast, kiedy wniosek nie spełnia tych wymagań, termin należy liczyć od daty usunięcia braków formalnych, bowiem wszczęcie postępowania administracyjnego może spowodować tylko żądanie strony niedotknięte brakami formalnymi.

Link do artykułu:
http://wiadomosci.onet.pl/kiosk/religia ... omosc.html
"czy jest możliwe, aby jakaś grupa ludzi w miarę rozsądnych i w miarę wykształconych w sposób poważny traktowała tezę, iż w rzeczywistości istnieje [tu wstaw dowolne bóstwo], który stworzył wszechświat, jest wszechmogący i wszechwiedzący."

Marek_Kacz

#5 Post autor: Marek_Kacz » 28 lis 2012, o 13:25

No i mamy następną przerwę w procedurze rejestracji Kościoła LPS :(

Sądzę, że to powołanie biegłych to takie załatwianie podkładki do zdecydowanego już oddalenia wniosku.
Potem zgodnie z kpa zacznie się dla nas droga odwoławcza od tej decyzji, czyli druga instancja organu (minister), potem WSA i NSA.
W Strasburgu - bez którego w tym stanie rzeczy pewnie się nie obejdzie - sprawa jest prawie na pewno wygrana, ale najpierw trzeba tam dotrzeć.
A to zajmie ze trzy lata żeby w ogóle zacząć pisać skargę, bo najpierw trzeba wyczerpać całą drogę sądową w Polsce. A to jest CHOLERNIE trudne i długie.
I o tym doskonale wiedzą ci od pieczątek, których Jego Węglowodanowość nie tknęła Kluchossawką.
Będę zaskoczony jeśli nie skorzystają z tej szansy na zniechęcenie nas sprawdzaną wielokroć metodą i wydadzą decyzję pp naszej myśli.
Obym się mylił…

RAmen!

Odpowiedz

Wróć do „Działania Kościoła po rejestracji”