Czy duchowny innej religii może zostać Pastarro?

wszelkie tematy, pytania i rozważania związane z Wiarą w Latającego Potwora Spaghetti i Nami Pastafarianami.
Wiadomość
Autor
Awatar użytkownika
BialySzkwal

Czy duchowny innej religii może zostać Pastarro?

#1 Post autor: BialySzkwal » 23 mar 2019, o 22:37

Kolejny temat dotykający fascynującej dziedziny etyki pastarskiej.

Otóż duchowny innej religii (w szczególności katolickiej, ale pytanie jest ogólne) jako Pastarro mógłby działać w warunkach silnego konfliktu interesów. Czy toki ptok jest u nas w ogóle dopuszczalny?
Przez V NWBN strasznie się roztyłem...

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

Re: Czy duchowny innej religii może zostać Pastarro?

#2 Post autor: Krzysiu » 24 mar 2019, o 00:24

Nie bardzo… Można u nas do różnych religii tudzież ich braku przynależeć, ale nasze duchowieństwo można łączyć tylko z takim innym, że kandydat wykaże brak sprzeczności w zakresie praw i obowiązków nauczania, pochwalania, powstrzymywania oraz służby dołom i górom. Stąd w szczególności wszystkie religie różnicujące ze względu na czynniki niezależne (płeć/narodowość/orientacja), posiadające sztywny moralny zestaw nakazowo-rozdzielczy i ogólnie to, co kiedyś określiłem mianem paleoteizmu, się nie łapią się.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#3 Post autor: BialySzkwal » 24 mar 2019, o 00:40

Co to paleoteizm? Czczenie bogów-dinozaurów?

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Lokalizacja: Stałe zameldowanie w Szczecinie, czasowe w Toruniu – dążę do formy astralnej, żeby było efektywniej.
Kontaktowanie:

#4 Post autor: Krzysiu » 24 mar 2019, o 11:21

Paleoteizm to wszystko to, co nie jest neoteizmem, czyli wszystkie systemy mono, poli, pan, oligo czy anty, gdzie Bóg, bogi cz brak tychże bądź w nich powątpiewanie stanowi rdzeń bez którego si ne qua non, a nie czynnik pomocniczy. Się czyta pasteo, to się wie…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#5 Post autor: BialySzkwal » 24 mar 2019, o 12:22

Czyli buddyzm to będzie neoteizm? Zawsze myślałem, że paleo-/neo- to podział po rzucie na oś czasu...

To rozszerzę deczko pytanie (nie o aborcjonistów i wege, choć też by zacnie było) o funkcjonariuszy innych systemów różnicujących ze względu na czynniki niezależne - jak np. ZHR czy III RP.
Pomijam tu całkowicie fakt, że płeć jest czynnikiem zależnym.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#6 Post autor: Krzysiu » 24 mar 2019, o 15:58

Nie no, buddyzm i inne dawne systemy nonteistyczne mają zazwyczaj nazbyt usztywnioną etykę („Powstrzymywać się od tańca, śpiewu, muzyki, oglądania przedstawień, noszenia girland, używania perfum i upiększania ciała kosmetykami.”), by je do neo zaliczać. Generalnie oś czasu jest dobrym wskazanie, stąd nazwa, bo im wcześniej coś powstało, tym z większym prawdopodobieństwem jest paleo, choć niektóre neo są starsze niż niektóre paleo, np. laveyański Kościół Szatana (1966) starszy jest, niźli Prawdziwy i Żywy Kościół Jezusa Chrystusa Świętych w Dniach Końca (1994).
Płeć rozumiana przez KK przy ich zakazach jest jak najbardziej niezależna, a ja o ich wizji ich.
Z ZHR może być przypał. Przypadek III RP był zaś wielokrotnie omawiany w literaturze, zrzec się lub zawieszać przynajmniej trzeba funkcje, które zmuszają do ujawniania poglądów politycznych – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, poseł, senator, członek Rady Ministrów, sekretarz stanu, szef KPRP, szef KPRM, szef kancelarii Sejmu/Senatu, szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, podsekretarz stanu, wojewoda, wicewojewoda, członek zarządu województwa, radny województwa, dyrektor generalny urzędu wojewódzkiego, skarbnik województwa, członek zarządu powiatu, radny powiatu, sekretarz powiatu, skarbnik powiatu, wójt/burmistrz/prezydent, zastępca wójta/burmistrza/prezydenta, radny gminy/miasta, sekretarz gminy/miasta, skarbnik gminy/miasta, sołtys, wicesołtys, członek zarządu rady dzielnicy/rady osiedla, członek rady dzielnicy/rady osiedla, członek rady sołeckiej; odpowiednicy każdego z tych stanowisk na polu ONZ, NATO, UE i tego typu formacji; nadto zastępca każdego z wyżej wymienionych, rzecznik prasowy i asystent oraz ich zastępca też… W ogólności nie można tego, co by stało w sprzeczności z naszymi ideałami tudzież obowiązkami pastarro.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#7 Post autor: BialySzkwal » 24 mar 2019, o 17:46

Krzysiu pisze:
24 mar 2019, o 15:58
Nie no, buddyzm i inne dawne systemy nonteistyczne mają zazwyczaj nazbyt usztywnioną etykę („Powstrzymywać się od tańca, śpiewu, muzyki, oglądania przedstawień, noszenia girland, używania perfum i upiększania ciała kosmetykami.”), by je do neo zaliczać.
1. To dokąd? Kryterium paleo które podałeś dotyczyło wyłącznie stosunku do bogów.
2. Ale wiesz, że przytoczony fragment to zobowiązanie dobrowolnie przyjmowane przez mnicha?
3. Są nurty Buddyzmu, które podchodzą do wskazań na sposób pastafariański.
Krzysiu pisze:
24 mar 2019, o 15:58
Płeć rozumiana przez KK przy ich zakazach jest jak najbardziej niezależna, a ja o ich wizji ich.
Ok, ja myślałem bardziej o Islamie, gdzie homo jest be, ale trans - al dente.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#8 Post autor: Krzysiu » 24 mar 2019, o 18:56

Ojejku, pomyliłem argumentację… Dobra, paleo jest owocem zamkniętego społeczeństwa, ciągnie z tradycji, długo się kształtuje, ma silne umocowanie w kulturze. I pod tymi względami buddyzm jest paleo. Żeby religia była neo, musi zaprzeczać wizji Pawła z Tarsu, że gdyby wierzenie okazało się fałszywe, to „próżna byłaby nasza wiara”, o.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#9 Post autor: BialySzkwal » 24 mar 2019, o 21:41

Krzysiu pisze:
24 mar 2019, o 18:56
Żeby religia była neo, musi zaprzeczać wizji Pawła z Tarsu, że gdyby wierzenie okazało się fałszywe, to „próżna byłaby nasza wiara”, o.
Ciągle Buddyzm tę definicję przechodzi (przynajmniej Zen, w którym Święte Teksty traktuje się jako potencjalnie szkodliwe).

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#10 Post autor: Krzysiu » 24 mar 2019, o 22:55

I bardzo dobrze, większość religii paleo posiada jakiś wyklęty przez ichnich bogów odprysk tak zniekształcony, że aż neo…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#11 Post autor: BialySzkwal » 25 mar 2019, o 02:15

Krzysiu pisze:
24 mar 2019, o 22:55
I bardzo dobrze, większość religii paleo posiada jakiś wyklęty przez ichnich bogów odprysk tak zniekształcony, że aż neo…
Ja tam nie wiem na ile przez "ichnich bogów", ale przez jeden tekst w klasycznym już dziele Jacka Sierdzana na pewno. ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
doradora

Re: Czy szeregowy wierny może poświęcić dewocjonalia?

#12 Post autor: doradora » 26 mar 2019, o 06:29

W zasadzie Krzysiu wychodzi, że nie można być aktywistą społecznym (członkiem rady dzielnicy) i pastarro?
Nie podoba mu się. Często tacy ludzie nie idą do rady w celach kariery politycznej, tylko aby coś ulepszyć społeczności. A my ich blokujemy?

Awatar użytkownika
cpt_Magnus_de_Savarro
Kontaktowanie:

Re: Czy szeregowy wierny może poświęcić dewocjonalia?

#13 Post autor: cpt_Magnus_de_Savarro » 27 mar 2019, o 16:05

doradora pisze:
26 mar 2019, o 06:29
W zasadzie Krzysiu wychodzi, że nie można być aktywistą społecznym (członkiem rady dzielnicy) i pastarro?
Nie podoba mu się. Często tacy ludzie nie idą do rady w celach kariery politycznej, tylko aby coś ulepszyć społeczności. A my ich blokujemy?
No cóż, to raczej oczywisty problem nachodzących się obszarów władzy. Jako Pastarro w oczywisty sposób jesteś jesteś uprzedzony przeciwko pewnym wartościom, jak hipokryzja albo kłamstwo. Albo generowanie bzdurnych narracji.

Drugą sprawą jest to że prowadzenie kariery politycznej i gminy religijnej trochę dzieli uwagę i jak mawia porzekadło "ścigając dwie barki, zgubisz obie". Jeżeli ktoś czuje się wyjątkowym tytanem pracy, to zachęcam, ale to rwąca i kamienista rzeka.

Niemniej oficjalny pastarrowy "atest pastafarianizmu" jest trochę nieunikniony- inaczej tylko się prosimy o własny nieskończony dyskurs "czym jest sztuka", z własnym Duchamp'em i Daimenem Hearstem.

A moją ripostą byłoby- Dlaczego miałby? Przecież masz chyba namaszczonego Pastarro w swoim mieście, co? Albo chociaż przypsy z legitnego źródła są?
ESURIENTE NUMQUAM

-------------------------

Za każdym razem gdy głębia wypluwa mnie na brzeg, jest w kelpie mniej mnie, a więcej jej.

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#14 Post autor: Krzysiu » 27 mar 2019, o 22:24

Do Sejmu też można iść dla ulepszenia, pytanie, na którym szczeblu granicę postawimy. Bo gdzieś trzeba…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#15 Post autor: BialySzkwal » 27 mar 2019, o 23:35

Krzysiu pisze:
27 mar 2019, o 22:24
Do Sejmu też można iść dla ulepszenia
Pastarro w Sejmie mógłby zawiesić durszlak, konsumować podczas obrad Spaghetti, zmienić ustawy na równouprawniające PKLPS, KK i inne zarejestrowane (i nie) kościoły i związki...
Krzysiu pisze:
pytanie, na którym szczeblu granicę postawimy.
Boga Imperatora? ;)
Krzysiu pisze:
Bo gdzieś trzeba…
A właściwie to czemu Pastarro nie może ujawnić poglądów politycznych? Czemu na przykład nie może politycznie popierać świeckości państwa (która jest jedną z form promowania równości, będącej niezaprzeczalnie istotna wartościa pastafariańską)?

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#16 Post autor: Krzysiu » 28 mar 2019, o 05:41

Widzisz, wbrew pozorom w tej religii nie trzeba mieć święceń, żeby jeść makaron…
Dlaczego? Bo nie chcemy skończyć jak każda inna religia. Bo zależy nam na rozdziale, który nie będzie połączeniem. To na płaszczyźnie zewnętrznej, bo wobec swoich makaroników Pr. ma być potencjalną opoką, źródłem wsparcia i fascynatorem. Ma potencjał opiniotwórczy sygnowany autorytetem Kościoła, czego nie wolno wykorzystywać na agitkę, nieświadomą choćby. Chyba, że za rzeczami, na które się mocno zgadzamy, typu świecówki właśnie, to wtedy wiadomka.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#17 Post autor: BialySzkwal » 28 mar 2019, o 11:36

Zaraz... W której innej religii trzeba mieć święcenia by jeść makaron i czemu zależy nam na rozdziale jedzenia makaronu od polityki?

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#18 Post autor: Krzysiu » 28 mar 2019, o 20:22

W żadnej. Nie zależy, każdy niech je co i gdzie chce…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#19 Post autor: BialySzkwal » 28 mar 2019, o 22:13

Krzysiu pisze:
28 mar 2019, o 20:22
W żadnej.
To czemu ma to sprawić, że nie skończymy jak inna religia?
Krzysiu pisze:
28 mar 2019, o 20:22
Nie zależy, każdy niech je co i gdzie chce…
Przecież pisałeś, że zależy...

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#20 Post autor: Krzysiu » 28 mar 2019, o 23:35

Napisałem, że możesz jeść makaron bez ograniczeń, nic więcej nie mówię…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#21 Post autor: BialySzkwal » 29 mar 2019, o 00:54

Krzysiu pisze:
28 mar 2019, o 23:35
Napisałem, że możesz jeść makaron bez ograniczeń, nic więcej nie mówię…
Ok, teraz już wiem, dziękuję za pozwolenie. Ale co to ma do rozdziału sprawowania funkcji w różnych kościołach i organizacjach, udzielaniu się w Parlamencie itp.? Bo sie deczko pogubiłem...

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#22 Post autor: Krzysiu » 29 mar 2019, o 08:27

Nic, ja nie wiązałem Parlamentu jedzeniem; Pastarro do Parlamentu fujka, bo zmuszałoby go/ją to do ujawniania poglądów w kwestiach wrażliwych, czyli takich, których Pastarro winno nie ujawniać.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#23 Post autor: BialySzkwal » 29 mar 2019, o 11:09

Krzysiu pisze:
29 mar 2019, o 08:27
Pastarro do Parlamentu fujka, bo zmuszałoby go/ją to do ujawniania poglądów w kwestiach wrażliwych, czyli takich, których Pastarro winno nie ujawniać.
Jak np. okoliczności poczęcia i profesja matki tego buca z innej partii, który nas nie zarejestrował? ;)

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#24 Post autor: Krzysiu » 29 mar 2019, o 11:34

Tak.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#25 Post autor: BialySzkwal » 29 mar 2019, o 12:01

Krzysiu pisze:
29 mar 2019, o 11:34
Tak.
Zaskoczyłeś mnie. To miał byc żart, a okazało się, że zgadłem...
Ja rozumiem, że poglądy Pastarro na wymienione tematy mogą nie być zanadto polityczne (jak mawiał pan Zagłoba), ale po Pastarro reprezentującym interesy PKLPS spodziewałbym się zdecydowanej opinii w sprawie odmowy rejestracji i kompetencji organu który jako organ tę odmowę wydał.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#26 Post autor: Krzysiu » 30 mar 2019, o 00:02

A czyje kompetencje wynikają z profesji jego matki? O kompetencjach mówić możesz, ale nie każda obelga jest dozwoloną krytyką…
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#27 Post autor: BialySzkwal » 30 mar 2019, o 01:12

Krzysiu pisze:
30 mar 2019, o 00:02
A czyje kompetencje wynikają z profesji jego matki?
Niemal każdego. Dzięki profesji matki dziecko najprawdopodobniej poznało daną branżę od podszewki.
Krzysiu pisze:
30 mar 2019, o 00:02
O kompetencjach mówić możesz, ale nie każda obelga jest dozwoloną krytyką…
To są jakieś obelgi będące dozwoloną w PKLPS krytyką?

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#28 Post autor: Krzysiu » 30 mar 2019, o 01:18

Dobrze, ale nie obracajmy kitku kitką, chodziło Ci o orzekanie profesji jako obelgę, a nie genealogię.
Chodziło mi o takie sarkastyczne „nie każda”, w sensie, że dość mocno nie tak. Ale powiedzmy, że nazwanie gupiego gupka gupim gupkiem jest jak najbardziej niezbyt miłe i nad wyraz uprawnione.
Pasta et Bonum!

Awatar użytkownika
BialySzkwal

#29 Post autor: BialySzkwal » 30 mar 2019, o 01:32

Krzysiu pisze:
30 mar 2019, o 01:18
Dobrze, ale nie obracajmy kitku kitką, chodziło Ci o orzekanie profesji jako obelgę, a nie genealogię.
Chodziło mi o takie sarkastyczne „nie każda”, w sensie, że dość mocno nie tak. Ale powiedzmy, że nazwanie gupiego gupka gupim gupkiem jest jak najbardziej niezbyt miłe i nad wyraz uprawnione.
Jako obelgę wynikającą ze wzburzenia szkodliwością działania zelżonego. Najlepiej przeprowadźmy studium przypadku:
Krzysiu pisze:
18 sty 2019, o 12:22
NFZ to głupie siusiaki!
jest twierdzeniem administracyjno-anatomicznie nieprawdziwym. Jest to jednak forma ekspresji, w której autor manifestuje swoje odczucia.

Oczywiście Pastarro mógłby przedstawić swoje oburzenie znacznie bardziej politycznie. Nie przeszkadza to w byciu politykiem.

Co więcej, jako prawodawca Pastarro uniknie konfliktu interesów, który byłby udziałem władzy sądowniczej i wykonawczej, które są związane aktami prawnymi niezgodnymi z etyką pastafariańską.

Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysiu
Kontaktowanie:

#30 Post autor: Krzysiu » 30 mar 2019, o 12:40

No dobrze, ale moje lżenie było żartobliwe i wszyscy o tym wiemy, a odbiorca się nie dowiedział…
Wykonawcą być tak samo nie można, o sądowych ciężko orzec. Problemem jest kwestia opiniotwórczości, jaką duchowny cieszyć się winien.
Pasta et Bonum!

Odpowiedz

Wróć do „Kwestia wiary”