Forum

Notifications
Clear all

Ślub

Strona 1 / 2
wikrap1
(@wikrap1)
Trusted Member

Witam. Chciałbym zapytać o taką kwestię jak ślub. Ten sakrament nie jest chyba nigdzie opisany. Czy wogóle Pastafarianie mogą łączyć się makaronową macką "na wieki wieków Ramen" czy nie bardzo? Czy gdybym został duchownym to mógłbym sam sobie udzielić ślubu?

Kolejna sprawa to czy taki ślub będzie miał moc prawną? Podpisanie umowy konkordatowej jest w planach?

Jeśli już będzie umowa konkordatowa itd. to czy mając 18 lat mogę zawrzeć ślub i uprawomocni się on jak będę miał 21 lat czy jak?

Tak przy okazji jak tam rejestracja kościoła, bo nigdzie nie mogę znaleźć o tym wzmianki poza tym, że jest już 106 deklaracji..

Cytat
Topic starter Opublikowany : 24/07/2012 12:10 am
Rax94
(@rax94)
New Member

co tu tak cicho? podbijam!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 07/08/2012 11:42 pm
artur
(@artur)
Member Moderator

Niestety, tak przepiękne możliwości jak udzielanie samemu sobie ślubu są poza naszym zasięgiem w Polsce. Z tego co wiem, w Polsce jedynie KK ma możliwość pozaurzędniczego zawarcia związku małżeńskiego, gdyż Watykan wywalczył sobie tę możliwość Konkordatem.

Może w dalekiej przyszłości uda nam się doprowadzić polskie prawodawstwo pod tym kątem na równi do stanu rzeczy jaki jest w USA, gdzie taka możliwość istnieje, ale na dzień dzisiejszy, czy nawet pojutrzejszy, małżeństwo aby miało moc wiążącą trzeba zawierać przed urzędnikiem państwowym.

Jednakże, coraz więcej słyszy się o możliwości zaproszenia urzędnika na imprezę plenerową, łączącą się z ślubem, w tym momencie można by zrobić Pastafariańskie zaślubiny a urzędnik złożył by stosowny dokument 🙂

Pod kątem teologicznym jednak 😉 trzeba będzie przeszukać wersety Makaronowatych Mądrych Ksiąg i dowiedzieć się co i jak, ale znając Latającego Potwora Spaghetti niespecjalnie wzruszają go unormowane ceremonie, więc w Jego Szypułkowatych Oczach, jeżeli sami przed sobą powiecie sobie TAK, będziecie powiązani Spaghetti po kres wzajemnego siebie znoszenia 😉

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 09/08/2012 12:29 am
Iblis
(@iblis)
Eminent Member

jeśli kościół kat. może to zgodnie z zasadą równouprawnienia kościołów i związków wyznaniowych każdy może. Nawet jeśli prawo tego nie przewiduje to tym bardziej trzeba podjąć taką próbę (gdyby jakaś para się zgodziła), a następnie kapłan powinien zgłosić małżeństwo do USC. W razie problemów sąd i Trybunał Konstytucyjny...

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 16/08/2012 10:00 pm
Frog
 Frog
(@frog)
Active Member

Mając ślub cywilny można sobie machnąć ceremonię w jakim się chce obrządku - Przecież to tylko impreza 🙂

Mamy z małżonką ślub cywilny. Kościelny nas nie interesował a Kościoła Naszej Wiary pięć lat temu jeszcze nie było.

Ale jak będzie ..... 🙂

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 16/08/2012 11:22 pm
Iblis
(@iblis)
Eminent Member

art. 25 ust. 1 Konstytucji RP "Kościoły i inne związki wyznaniowe są równouprawnione." - zasada jest, a konstytucje stosuje się bezpośrednio i jest prawem najwyższym. Wyższym nawet niż prawa krzyżackie.

Jeśli kościół kat. może to inne też, nawet jeśli urzędnicy USC tego nie wiedzą. Dlatego jeśli tylko znajdzie się para, która zechce w takiej akcji wziąć udział to trzeba jej udzielić ślubu, zgłosić do USC i uruchomić machinę sądową, która skończy się w Trybunale Konstytucyjnym, który będzie musiał orzec albo niekonstytucyjność uprawnień krzyżaków albo prawo naszego związku do korzystanie z tych samych zasad.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 16/08/2012 11:23 pm
Rax94
(@rax94)
New Member

Geninie! Takich ludzi nam potrzeba, aby uczynic nasz jedyny prawdziwy Kosciol wielkim. RAmen.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 17/08/2012 6:10 am
Marek_Kacz
(@marek_kacz)
Estimable Member

Iblis > I znów jestem zmuszony poprzeć Twój pomysł!
Nieważne, czy się uda, ale samo podniesienie tego zagadnienia conajmniej na poziom sądów to byłaby DOBRA ROBOTA!
Pozostaje czekać na rejestrację a następnie zgłoszenie się chętnej pary.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 17/08/2012 11:48 am
Ibdad Palibdad
(@ibdad-palibdad)
Estimable Member

Z tego co się orientuję, w konkordacie są opisane "inne grupy wyznaniowe", czyli wszystkie zarejestrowane grupy wyznaniowe w RP, inne niż KRK.
Co za tym idzie, jesli uda nam się zarejestrować, to jak najbardziej konkordat będzie miał tu zastosowanie.

Pytanie tylko - po co?

Pasta Novus Seclorum.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 17/08/2012 10:44 pm
wikrap1
(@wikrap1)
Trusted Member

Po co? 4 fun. Ożenić się via Kościół LPS to niezła sprawa. Połączyć się z kimś za sprawą makaronowej macki.. Węglowodanowa więź na całe życie.

Dodatkowo można zyskać rozgłos. Info i wywiady w lokalnych TV lub ogólnokrajowych - Pierwsza węglowodanowa para.

OdpowiedzCytat
Topic starter Opublikowany : 18/08/2012 11:45 pm
artur
(@artur)
Member Moderator

Niestety, konkordat jest umową między Watykanem a Państwem Polskim, nic tutaj nie wskóramy 😛

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 19/08/2012 12:03 am
Iblis
(@iblis)
Eminent Member

Nie wiem Blueman, czy chciałeś sobie po prostu pobiadolić na to, że Twoja teza została obalona zbyt twardym argumentem, czy też po prostu z natury jesteś defetystą. W każdym razie Twoje twierdzenia, że w Polsce Konstytucja nic nie znaczy jest po prostu dziecinadą.

Konstytucja nie tylko stanowi, że ma pierwszeństwo przed umowami międzynarodowymi, ale także, że Trybunał Konstytucyjny rozstrzyga o zgodności ustaw i umów międzynarodowych z Konstytucją. Również o tym, że kościoły itp. mogą zwrócić się ze skargą do TK bezpośrednio jeżeli dotyczy to ich działalności. A także zobowiązuje do zawarcia umowy z naszym Kościołem (jeśli będzie zarejestrowany i wyrazimy takie żądanie). W takiej umowie możemy wpisać odpowiednio zredagowaną treść art. 10 Konkordatu, a jak komuś to będzie nie w smak to możemy bezpośrednio skarżyć do Trybunału Konstytucyjnego.

A tak naprawdę to jeśli nawet nie wygramy albo sprawa się przedłuży to w czym problem? Stracimy coś? Kogoś to zaboli? Mamy prawo walczyć o swoje prawo i będziemy to robili...

Jeszcze dla tych, którzy wierzą w transcendentalność Konkordatu oraz "ślub konkordatowy". Na podstawie art. 12a umowy z kościołem prawosławnym (która jest ustawą w polskim systemie prawnym, a nie umową międzynarodową) małżeństwo prawosławne wywołuje skutki cywilne... Nie będę szukał czy i w jakim zakresie funkcjonuje to wobec innych kościołów bo liczę na to, że piszę to do przyjaciół, z którymi będę współpracował, a nie do wrogów których mam przekonywać choćbym miał po swojej stronie Konstytucję i przepisy obowiązującego i stosowanego prawa, a druga strona miałaby wyłącznie swoje kategoryczne zdanie oparte na ignorancji, uprzedzeniach i wyolbrzymianiu mocy kościoła kat.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 19/08/2012 8:16 pm
Iblis
(@iblis)
Eminent Member

Blueman. Twoje prostactwo, agresja i prymitywna retoryka połączone z niechęcią do wszelkich pomysłów, których sam nie wymyśliłeś nie pomogą naszemu Kościołowi.

Przy okazji, jeśli Twój powyższy, w zamyśle obraźliwy, żenujący komentarz jest wszystkim na co Cie stać w dyskusji, to dla dobra Kościoła pozwól dyskutować innym.

Przypominam, że powoływanie się na równouprawnienie różnych wyznań jest praprzyczyną powstania idei FLM i Kościoła.

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 26/08/2012 6:44 pm
wikrap1
(@wikrap1)
Trusted Member

Zatem pokrótce czym się różni konkordat z Watykanem od umowy z prawosławiem poza kwestią ślubów(wogóle to dotyczy jakichś innych kwestii?) Chętnie się dowiem o co się tu rozchodzi.

OdpowiedzCytat
Topic starter Opublikowany : 27/08/2012 10:00 pm
artur
(@artur)
Member Moderator

Dzięki Blueman za bardzo wyczerpujące opisanie tematu.

Faktycznie, na razie nie ma co liczyć na uruchomienie takiej procedury przez nasz Kościół, nawet jak zostanie zarejestrowany, ale tak jak zostało to wspomniane, w momencie w którym zrobimy się liczniejsi i będziemy mieli większą siłę przetargową, będziemy mogli ten temat uskutecznić 🙂

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 06/09/2012 9:19 pm
Strona 1 / 2
Share: