Forum

H. Purcell, King Ar...
 
Notifications
Clear all

H. Purcell, King Arthur i pasta-nakrycie-głowy

blablabla
(@blablabla)
Reputable Member

Kilka słów wstępu (mały off-topic):
Współcześni wykonawcy oper barokowych, pod kątem muzyki, starają się na ogół, mniej lub bardziej nie oddalać się do oryginału (chociaż jak wykonywany był dany utwór w XVII-XVIII wieku można się jedynie domyślać). Inscenizacje oper nawiązujące do form oryginalnych są jednak rzadkością (np. opery J.B. Lully’ego w celowo ultra-konserwatywnym, choć incydentalnym wykonaniu Le Poeme Harmonique). Widać niejaką "alergię" wykonawców do przedstawień zbliżonych lub nawiązujących do oryginałów. Pewnie wynika to ze znudzenia powtarzalnością formy (stąd coś co ma mieć formę faktycznie bliską oryginału, jest - jak ww. wykonania – celowo "ultra-konserwatywne").

Dlatego prawdopodobnie, zdecydowana większość obecnych przedstawień jest nie tylko uwspółcześniona, ale wręcz mocno udziwniona (i to raczej większość).

Jednym z takich "współczesnych”, „dziwnych" inscenizacji jest "King Arthur" H. Purcella w wykonaniu Akademie für Alte Musik. Opera ta (a w zasadzie tzw. semi-opera) dotarła do naszych czasów we fragmentach. Daje to dodatkową pożywkę dla nieco dowolnego jej interpretowania.

Piszę o tym po to, abyście nie zdziwili się dlaczego w filmiku, który Wam pokazuję jest i samolot, i odbiornik radiowy, i parę innych dziwnych rzeczy nieprzystających do XVII wieku, w którym powstał utwór.

Filmik przedstawia fragment opery: triumfalną pieśń Brytów, "Come if you dare".

Co ma wspólnego z Potworem? Otóż autor tego wykonania umieścił na głowie solisty, bliski wyznawcom Pano przedmiot. Oczywiście funkcja tego przedmiotu (mało religijna) nie pasuje do pokojowego ducha Pano i ludu Jego. Tym niemniej filmik przesyłan, aby uwiecznić, iż wpływ Pano i Kościoła Jego jest nie tylko dalekosiężny i wielowątkowy.

Filmik do obejrzenia TUTAJ.

😉

Cytat
Topic starter Opublikowany : 16/11/2019 3:53 am
Share: