Forum

Notifications
Clear all

Pan, Pani, Pano

Strona 1 / 2
blablabla
(@blablabla)
Reputable Member

Kiedyś w dyskusjach na forum starałem się określać Potwora z należnym Mu szacunkiem, nie używając zbyt często imienia Jego. W wielu religiach w takich sytuacjach, Święta osoba określana jest jako "Pan". I takoż jam czynił.

Słusznie zauważone wówczas na forum zostało, że określanie Potwora rodzajem męskim może być nadużyciem i nie ma pełnego umocowania w Księgach. Zacząłem wówczas stosować określenie "Pan/Pani".

Po przemyśleniach uznałem, że i to nie jest poprawnym określeniem, ponieważ wskazuje na płciowość Najwyższego. A to również może być językowe i pasteologiczne nadużycie.

Natchnęła mnie jednak jakiś czas temu poranna modlitwa, do której użyłem jednej z modlitw Oficjalnego Modlitewnika Pastafariańskiego (Luźny Kanon). Zapisano tam: "Wierzę, że nie jesteś ani Mężczyzną, ani Kobietą, lecz istniejesz poza granicami Męskości i Kobiecości, a jesteś też nie starzejący się, ponadczasowy i wszechogarniający."

Skoro Potwór nie ma rodzaju męskiego ani żeńskiego, to z językowego punktu widzenia ciężko jest używać form męskoosobowych lub żeńskoosobowych. Nie może być zatem określamy jako "Pan/Pani" bo to definiuje płeć, a w zasadzie dwupłeć. A w Księdze jest mowa, że Potwór jest poza każdą z płci, a nie, że jest każdą z płci.

Dlatego od jakiegoś czasu używam określenia "Pano". Słowo to jest moim zdaniem nacechowane szacunkiem tak jak słowa "Pan" lub "Pani", ale jednocześnie nie określa płciowości - jest niejako poza nią.

Nie wnioskuję o uznanie tego słowa za oficjalne - jedynie proponuję jako możliwe do stosowania. Jednakowoż ja używać jego zamierzam.

Cytat
Topic starter Opublikowany : 14/11/2019 9:46 am
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

No i tak trzeba żyć, współczesne problemy wymagają współczesnych rozwiązań!

Pasta et Bonum!
A poza tym uważam, że art. 196 kk jest niezgodny z art. 53 ust. 2 w związku z art. 25 ust. 2 Konstytucji…

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/11/2019 10:11 am
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

A teraz mamy?

Pasta et Bonum!
A poza tym uważam, że art. 196 kk jest niezgodny z art. 53 ust. 2 w związku z art. 25 ust. 2 Konstytucji…

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 14/11/2019 9:25 pm
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

Promotor twierdzi, że jestem jeszcze młody i mogę sobie pozwalać na funkcjonalizm, więc sobie pozwalam.

Pasta et Bonum!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 16/11/2019 1:12 am
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

Politologiczny, powiedzmy, że najbliższy socjologicznemu… Pokrótce – jeśli coś się zachowuje, jakby istniało, to istnieje (choćby MAiC nie wierzyło); jeśli, jakby nie, to nie (choćby inaczej twierdził OD).

Pasta et Bonum!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 16/11/2019 12:03 pm
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

No więc i otóż. W antynomii do formalizmu, czyli istnienia wszystkiego tego i tego tylko, co i w formie w jakiej proklamowano, że istnieje.

Pasta et Bonum!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 16/11/2019 4:25 pm
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

Ale nie w sposób funkcjonalny.

Pasta et Bonum!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 16/11/2019 5:39 pm
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

A Ty nie jesteś takim grubaskiem, by Cię mianem Rady określać…

Pasta et Bonum!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 16/11/2019 11:11 pm
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

Co mam zrobić, kurde?
To nie jest żadna realna władza społeczna, jesteś jedną z naprawdę niewielu osób dających mi swe przyzwolenie na w sumie cokolwiek. Jakby dodać jakieś wieloaspektowe śluby podległości, a przynajmniej paru liktorów, to by było trochę łatwiej, natomiast tak…? Jedno z duchownych właśnie w tym momencie wprost wypowiada Radzie posłuszeństwo, co z tym robi Krzysiu? Dyskretnie rozgląda się po sali, żeby przeliczyć szable, bo się boi, że jak zbyt pochopnie wyda postanowienie o zawieszeniu, to nie znajdzie zrozumienia, uchylą mu to i się zbłaźni, może co gorsza jeszcze uznają, że sodówa uderza od nadmiaru prestiżu. Naprawdę chciałbym być koncyliacyjny, bo na tupaniu i krzyczeniu się dość mocno nie znam…

Pasta et Bonum!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 17/11/2019 1:49 am
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

Nie należy.
No, bo oni jeszcze tego nie wiedzą. I nie wiem, jak przekazać. No i w ogóle, no… 😥

Pasta et Bonum!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 17/11/2019 2:16 am
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

Nie jest dobrze, bo się nieco psuje. A ja chciałbym móc sobie raz w życiu jakiegoś hard pałera walnąć, ale nie mam środków…

Pasta et Bonum!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 17/11/2019 2:57 am
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

Prawda, rak to nie jest.
Na razie mam do walenia tylko organy prywatne, co brzmi niezbyt profesjonalnie…

Pasta et Bonum!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 17/11/2019 2:14 pm
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

Na razie tak lubią i szanują, że już nawet telefony odrzucają…

Pasta et Bonum!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 17/11/2019 3:07 pm
blablabla
(@blablabla)
Reputable Member

Zach. 13:7?

OdpowiedzCytat
Topic starter Opublikowany : 17/11/2019 4:47 pm
Krzysiu
(@krzysiu)
Noble Member

„O mieczu! ocknij się na pasterza mego, i na męża towarzysza mego, mówi Pan zastępów; uderz pasterza, a owce rozproszone będą; ale zaś obrócę rękę moję ku maluczkim.”, to to?

Pasta et Bonum!

OdpowiedzCytat
Opublikowany : 17/11/2019 5:12 pm
Strona 1 / 2
Share: